Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Olkusz. Trwa walka o otwarcie basenu w czasie wakacji na Czarnej Górze. Jest wniosek komisji kultury fizycznej i sportu do burmistrza

Jerzy Zaborski
Jerzy Zaborski
W czasach przed pandemią koronawirusa obiekt na Czarnej Górze był oblegany przez olkuszan
W czasach przed pandemią koronawirusa obiekt na Czarnej Górze był oblegany przez olkuszan FOT. MOSiR w Olkuszu
W Olkuszu nie milkną echa decyzji burmistrza Romana Piaśnika o zamknięciu kompleksu basenowego w Parku na Czarnej Górze. Nie mogą się z nią pogodzić mieszkańcy, zwłaszcza, że luzowane są obostrzenia sanitarne wynikające z pandemii koronawirusa. Ośrodek na Czarnej Górze w czasie wakacji jest doskonałym miejscem wypoczynku, rekreacji, czy złapania trochę promieni słonecznych. Kliknij w przycisk „zobacz galerię” i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Mieszkańcy są oburzeni, że już po raz drugi w 2021 roku burmistrz bez jakichkolwiek konsultacji społecznych, czy z radnymi, podjął samodzielną decyzję. Przypominają walkę o utrzymanie kuchni w przedszkolach, kiedy właśnie z także inicjatywny burmistrza wyszedł pomysł zmiany żywienia dzieci, żeby prowadzić ją w formie cateringu.

- Otrzymaliśmy od mieszkańców wiele próśb o interwencję, aby po 29 maja 2021, kiedy będzie możliwe otwarcie basenów zewnętrznych, rozpocząć przygotowanie do uruchomienia obiektu na Czarnej Górze w sezonie letnim – wyjawia Wojciech Panek, szef klubu PiS olkuskiej Rady Miasta, który wystąpił z formalnym wnioskiem o opinię do Komisji Kultury Fizycznej i Sportu, której jest członkiem.

Komisja przegłosowała wniosek o otwarcie basenu na Czarnej Górze w sezonie letnim. Za wnioskiem opowiedziało się siedmiu radnych, dwóch było przeciwnych, a trzech wstrzymało się od głosu.

Wniosek, choć nie ma mocy wiążącej, został skierowany do burmistrza.

- Myślę, że jest to mocny, merytoryczny głos, który podziela wielu mieszkańców Olkusza – podkreśla Wojciech Panek.

Ilu ludzi może wejść na Czarną Górę w reżimie sanitarnym?

Trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, co znaczy funkcjonowanie basenu otwartego w reżimie sanitarnym. O ile w przypadku basenów krytych łatwo wyliczyć 50-procentowe zajęcie, choćby na podstawie dostępności szafek, to jak obliczyć połowiczne obłożenie obiektu „pod chmurką?” Zwłaszcza, że w 2020 roku, kiedy pojawiła się pandemia koronawirusa, Czarna Góra była nieczynna w okresie wakacyjnym.

- W tym wypadku musielibyśmy skorzystać ze sprawdzonych wzorców tych otwartych obiektów, które były udostępnione podczas wakacji 2020 roku – usłyszeliśmy w olkuskim MOSiR. - Zatem udostępnienie Czarnej Góry w reżimie sanitarnym odbywałoby się na dwóch oddzielnych płaszczyznach, czyli wokół niecki basenów oraz dla terenów zielonych.

Trudno jednak na podstawie poprzednich lat ocenić, ile osób odpoczywało na terenach zielonych. Szacunkowo oceniono, że prawie tysiąc, więc przy reżimie sanitarnym mogłoby się tam pojawić od 400 do 500 osób.

Gdyby doszło latem do otwarcia Czarnej Góry, pracownicy MOSiR liczą na zdrowy rozsądek mieszkańców, którzy powinni na obiekcie zachować bezpieczny dystans i unikać rozkładania swojego obozowiska w miejscach przepełnionych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na olkusz.naszemiasto.pl Nasze Miasto