Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Olkusz. Czy jakość komunikacji miejskiej się poprawi? Na razie trwa spór władz o finansowanie ZKGKM

Paweł Mocny
Paweł Mocny
Autobusy ZKGKM w Olkuszu (zdjęcie archiwalne)
Autobusy ZKGKM w Olkuszu (zdjęcie archiwalne) Patrycja Dziadosz
Pasażerowie komunikacji publicznej w Olkuszu zwracają uwagę na wiele problemów dotyczących zarówno ilości kursów, jak i jakości autobusów. Szans na rozwiązanie problemów dopatrują się w zmianie na stanowisku przewodniczącego Związku Komunikacji Gmin „Komunikacja Międzygminna”, jaka została ogłoszona pod koniec lipca. Inną szansą na poprawę sytuacji są wspólne działania przedstawicieli władz gminy Olkusz i powiatu. Miedzy nimi trwa jednak spór związany z finansowaniem komunikacji publicznej.

Czy jakość komunikacji miejskiej w Olkuszu się poprawi?

Wielu mieszkańców Olkusza i okolic negatywnie ocenia jakość usług świadczonych przez Związek Komunalny Gmin „Komunikacja Międzygminna” (ZKGKM). Zarzuty pasażerów dotyczą głównie: braku benefitów dla dawców krwi, zbyt małej ilości kursów, awaryjności biletomatów i wielu innych.

Tymczasem trwa spór między władzami gminy Olkusz i powiatu olkuskiego. Jest on związany właśnie z komunikacją. Przedmiotem dyskusji, w tym przypadku, stała się linia autobusowa SŁ.

Na początku roku wicestarosta powiatu olkuskiego Paulina Polak wystąpiła do ZKGKM w Olkuszu o zwiększenie liczby kursów na linii SŁ. Jak relacjonują mieszkańcy osiedla Słowiki, które jest obsługiwane przez tą linię ilość kursów jest niewystarczająca przez co wiele osób ze „Smerfów” czuje się wykluczona komunikacyjnie.

Na łamach mediów lokalnych do pisma wicestarosty odniósł się burmistrz Roman Piaśnik, zarzucając powiatowi olkuskiemu działanie na niekorzyść mieszkańców.

- Jednoczesne apelowanie o zwiększenie liczby kursów, wiążące się z dodatkowymi kosztami, w których powiat olkuski nie dość, że nie partycypuje, ale wręcz zwiększa je kosztem mieszkańców, świadczy w mojej ocenie jedynie o próżnych próbach zbijania kapitału politycznego przed zbliżającymi się wyborami – podkreśla w wypowiedzi dla Gazety Olkuskiej Roman Piaśnik, burmistrz Olkusza.

Włodarz Srebrnego Miasta zaznacza, że oczekuję od władz powiatu czynów świadczących o dbaniu o dobro podróżujących oraz chęci współpracy przy organizacji publicznego transportu zbiorowego.

Do zarzutów burmistrza odniosła się wicestarosta Paulina Polak.

- Nieprawdą jest, że sprawa rozmów o współfinansowaniu tej spółki przez powiat jest zamiatana od kilku miesięcy pod dywan. Pismo przewodniczącego Tadeusza Chwasta, skierowane do mnie jest odpowiedzią na wniosek jednego z radnych, złożony na sesji, dotyczący zwiększenia liczby kursów autobusów miejskich na osiedlu Słowiki. W piśmie tym pan przewodniczący informuje jedynie, że kursy te nie mają obłożenia, nie przedstawiając żadnych wyników analiz czy kontroli i równocześnie zwraca się o podjęcie rozmów – komentuje wicestarosta.

Paulina Polak zwraca jednocześnie uwagę, że troska burmistrza o dobro mieszkańców korzystających z komunikacji miejskiej bywa wybiórcza. Jako przykład wicestarosta przytacza problem Żurady podkreślając, że sposób powiadomienia jej mieszkańców o wstrzymaniu połączeń autobusowych do miejscowości był skandaliczny i w większości przypadków uniemożliwił im dojazd do miejsc pracy i nauki a także dostęp do określonych usług publicznych w dniu następnym.

- Pragnę zaznaczyć, że powiat olkuski niejednokrotnie zwracał się do Gminy Olkusz o pomoc finansową w realizacji zadań na terenie Gminy Olkusz i albo nie otrzymuje jej wcale albo otrzymuje obietnice, które nie są realizowane. Albo pomoc ta jest udzielana w minimalnym stopniu, w porównaniu do innych gmin – podsumowuje Paulina Polak, wicestarosta powiatu olkuskiego.

Czy coś się zmieni?

Pod koniec lipca tego roku Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu ogłosił, że Związek Komunalny Gmin „Komunikacja Międzygminna” w Olkuszu ma nowego przewodniczącego. Został nim Łukasz Parafiński. Wielu pasażerów odebrało tą zmianę jako szansę na wyeliminowanie błędów związanych z funkcjonowaniem komunikacji. Pojawiły się także głosy krytyki.

- Nie rozumiem polityki kadrowej burmistrza Piaśnika. Jeżeli Pan Chwast sprawdził się na stanowisku Przewodniczącego Związku, to dlaczego został powołany na Prezesa PWiK, zupełnie obcej branży dla niego. Jeżeli nie sprawdził się w komunikacji, to dlaczego w nagrodę otrzymał lepszą fuchę w wodociągach, bo tam większa kasa. Teraz mamy na dwóch kierowniczych stanowiskach w związku i wodociągach, dwóch ludzi, którzy z tymi zagadnieniami nie mieli do czynienia – napisał w mediach społecznościowych Jan Orkisz, radny powiatu olkuskiego.

Czy jakość usług świadczonych przez Związek Komunalny Gmin „Komunikacja Międzygminna” w Olkuszu poprawi się? Władze powiatowe deklarują chęć współpracy. Wszystko wskazuje zatem, że mieszkańcy mogą liczyć na rozwiązanie zgłaszanych przez nich problemów.

- Po raz kolejny podkreślam, że władze powiatowe pozostają otwarte na wzajemną współpracę, ale opartą wyłącznie na zasadach wzajemnego szacunku, konstruktywnego dialogu i porozumienia, gdyż tylko w taki sposób możliwe jest osiągnięcie wyznaczonych celów, realizowanych dla dobra naszych mieszkańców, tym bardziej w obliczu aktualnie rosnących potrzeb związanych z trudną i niestabilną sytuacją geopolityczną oraz ekonomiczną na całym świecie – podkreśla wicestarosta Paulina Polak.

Ukraiński ekspert wojskowy o wyrzutniach HIMARS

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Olkusz. Czy jakość komunikacji miejskiej się poprawi? Na razie trwa spór władz o finansowanie ZKGKM - Gazeta Krakowska

Wróć na olkusz.naszemiasto.pl Nasze Miasto