Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Olkuska baszta po remoncie ma być wizytówką miasta

RED
Po przeszło trzydziestu latach funkcjonowania, olkuska baszta, jedna z wizytówek miasta przechodzi gruntowny remont. Planuje się, że po zakończeniu całej inwestycji baszta stanie się miejscem spotkań, animacji, warsztatów tematycznych i koncertów kameralnych

Prace prowadzone są w ramach realizowanego przez olkuski magistrat projektu „Rewitalizacja kwartału królewskiego w Olkuszu oraz utworzenie multimedialnej trasy turystycznej w podziemiach ratusza”.

Obecnie trwa wymiana pokrycia dachowego baszty. Została już zdemontowana stara dachówka i wkrótce na dachu baszty zostanie ułożone nowe pokrycie, także z dachówki. Przy okazji sprawdzany jest stan więźby dachowej i wymiana jej elementów.

Wkrótce rozpocznie się remont drewnianego tzw. pomostu bojowego baszty. Planuje się, że po zakończeniu całej inwestycji baszta stanie się miejscem spotkań, animacji, warsztatów tematycznych i koncertów kameralnych.

Zrekonstruowana na oryginalnych fundamentach olkuska baszta wraz z fragmentem murów obronnych pokazuje system obronny miasta w średniowieczu.

Początkowo miasta broniły drewniano – ziemne fortyfikacje i fosa. Dopiero za czasów króla Kazimierza Wielkiego otoczono miasto kamiennymi murami obronnymi. Mur miejski miał długość około 1100 metrów i prawie dwa metry grubości. Zewnętrzna i wewnętrzna część muru była wykonana z ociosanych bloków czerwonego zlepieńca parczewskiego, a przestrzeń pomiędzy nimi wypełniona kruszonym wapieniem zalanym zaprawą wapienną. Muru broniło kilkanaście 15 baszt oraz dwie bramy miejskie.

Mury miejskie zostały rozebrane w XIX wieku. Dopiero w 1968 roku, kiedy przypadkowo odkryto fundamenty baszty przy ul. Szpitalnej, grupa miłośników historii Olkusza skupiona w Towarzystwie Przyjaciół Ziemi Olkuskiej, z inicjatywy Mieczysława Karwińskiego podjęła się rekonstrukcji fragmentu muru i baszty na oryginalnych fundamentach.

Trwające kilkanaście lat prace zakończyły się w 1986 roku. Autorem projektu rekonstrukcji baszty i muru był prof. Janusz Bogdanowski. Baszta i mur są wybudowane z dwóch rodzajów kamienia. Fragmenty z czerwonego piaskowca pokazują stan z XIV wieku, kiedy wybudowano mury miejskie. Części wybudowane z białego wapienia, pokazują zmiany, jakie zaszły w XV i XVI wieku, kiedy wybudowano ścianę baszty od strony miasta, a także podwyższono mury i baszty.

FLESZ - Nocowanie przy chorym w szpitalu za darmo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Olkuska baszta po remoncie ma być wizytówką miasta - Gazeta Krakowska

Wróć na olkusz.naszemiasto.pl Nasze Miasto