Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ogródki działkowe w Trzebini do likwidacji. Kolejne zapadlisko na obwodnicy Bolesławia. Kiedy sytuacja z gruntem się uspokoi?

Paweł Mocny
Paweł Mocny
Sławomir Bromboszcz
Sławomir Bromboszcz
Wideo
od 16 lat
Kopalniana przeszłość nie pozwala o sobie zapomnieć za sprawą destrukcyjnego wpływu na otoczenie. Natura upomina się o to, co człowiek zabrał jej przed laty destabilizując eksploatowany teren. Teraz eksperci zastanawiają się, jak zabezpieczyć zagrożone miejsca. Te przy budynkach są umacniane, ogródki działkowe w Trzebini zostaną natomiast zlikwidowane, a los obwodnicy Bolesławia jest niepewny.

Kolejna dziura w drodze. Zamknięta obwodnica Bolesławia

W powiecie olkuskim jest już ponad sto zapadlisk. Największe z nich osiągają ogromne rozmiary. Mają po kilkadziesiąt metrów średnicy i głębokości. Do tej pory niemal wszystkie dziury pojawiały się na terenach leśnych. Jedynym wyjątkiem był nasyp obwodnicy Bolesławia. Zapadlisko powstało tam w lutym tego roku. Od razu po wystąpieniu szkody górniczej Zarząd Drogowy w Olkuszu podjął decyzję o wyłączeniu drogi z ruchu. Wykonano także badania georadarem spektralnym.

Ich wyniki wykazały, że w pobliżu drogi wystąpiły anomalie związane z niejednorodnością podłoża. Dodatkowo wykonawca wskazał, że konieczne będą kolejne badania. Ich wyniki nie są jeszcze znane.

Niestety we wtorek, 30 maja pojawiła się kolejna dziura. Tym razem nie zapadł się nasyp drogi a sam asfalt. Zapadlisko ma około 1,5 metra średnicy.

Natychmiast zostały powiadomione o tej sprawie ZGH Bolesław oraz krajowe służby geologiczne. Krajowe służby geologiczne we współpracy z powiatem niezwłocznie podjęły działania celem kompletnej weryfikacji miejsca powstania zapadliska. Po zebraniu pełnych danych udzielimy Państwu szczegółowych informacji. W celu zapewnienia bezpieczeństwa droga w dalszym ciągu pozostaje zamknięta - informują przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Olkuszu.

Na razie dziura została ogrodzona taśmą ostrzegawczą oraz odpowiednio oznakowana. Na ten moment nie wiadomo co dalej z obwodnicą Bolesławia. Decyzje będą mogły zostać podjęte, gdy poznamy wyniki badań.

Ogródki działkowe w Trzebini do likwidacji. Zapadła decyzja

Eksperci od samego początku podkreślali, że koszty związane z umocnieniem pokopalnianego terenu w niektórych przypadkach mogą kilkukrotnie przewyższyć wartość danej nieruchomości. Wówczas lepiej wypłacić właścicielom odszkodowanie i przejąć teren. Tak jest m.in. w przypadku ogródków działkowych przy ul. Jana Pawła II. Umocnienie gruntu południowej część ROD "Gaj" byłoby niezwykle kosztowne, nie ma gwarancji, że skuteczne. Należy również pamiętać, że to szczególnie niebezpieczny teren.

Podjęto decyzję o konieczności likwidacji południowej część ROD "Gaj" z uwagi na skalę problemu.

- Należy zaznaczyć, że obszar ten znajduje się w linii starorzecza Koziego Brodu, czyli rejonu, w którym istnieje największe zagrożeniem powstawaniem zapadlisk. Potwierdzają to przeprowadzone badania, dlatego nie ma 100 proc. gwarancji bezpieczeństwa, nawet po próbie uzdatnienia tego obszaru - informuje Mariusz Tomalik, rzecznik prasowy Spółki Restrukturyzacji Kopalń.

Spółka Restrukturyzacji Kopalń wspólnie z gminą Trzebinia prowadzi rozmowy na temat wyznaczenia nowego terenu, gdzie południowa część ogródków zostanie przeniesiona. Przedstawiciele spółki zapewniają, że w związku z przeniesieniem spółka wypłaci działkowiczom odszkodowania. Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita zapewnił mieszkańców, że wyceny będą weryfikowane pod kątem rzetelności. Na razie nie została jeszcze podana nowa lokalizacja dla ogródków działkowych.

Jednym z ważniejszych kryteriów jest bliska odległość od osiedla Gaj, aby zapewnić możliwie największy komfort użytkowania - podkreśla rzecznik prasowy Spółki Restrukturyzacji Kopalń.

Co dalej z zagrożonym cmentarzem?

Znajdujący się w sąsiedztwie ogródków działkowych cmentarz zostanie natomiast objęty pracami mającymi na celu ustabilizowanie gruntu. Przypomnijmy, że we wrześniu ub. roku doszło tam do wielkiego zapadlisk,, które pochłonęło 61 ciał zmarłych z 40 grobów. Wówczas nie zdecydowano się na ekshumację ciał, ryzyko powiększenia się zapadliska było zbyt duże. Zasypano je, a w pobliżu bramy wejściowej ustawiono tablicę upamiętniającą osoby spoczywające obecnie w zbiorowej mogile.

Spółka Restrukturyzacji Kopalń w środę (31 maja) poinformowała o wynikach przetargu na wykonanie rozpoznania geotechnicznego oraz robót uzdatniających i zabezpieczających teren cmentarza przed powstawaniem deformacji. Na ten cel zarezerwowano 27,5 mln zł. Najkorzystniejszą ofertę złożyła firma Fibrenet Group z Sosnowca, która zaoferowała 14,4 mln zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ogródki działkowe w Trzebini do likwidacji. Kolejne zapadlisko na obwodnicy Bolesławia. Kiedy sytuacja z gruntem się uspokoi? - Gazeta Krakowska

Wróć na olkusz.naszemiasto.pl Nasze Miasto