Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe kierunki kształcenia w szkołach. Uczyć disco polo jednak nie chcą

Sławomir Bromboszcz
Sławomir Bromboszcz
Uczennice I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Chrzanowie klasy o profilu medycznym pod patronem Collegium Medicum UJ
Uczennice I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Chrzanowie klasy o profilu medycznym pod patronem Collegium Medicum UJ I LO Chrzanów
Nowe, atrakcyjne kierunki kształcenia mają zachęcić absolwentów szkół podstawowych do kontynuacji edukacji w lokalnych szkołach. W Małopolsce zachodniej przez ostatnie lata obserwowaliśmy niepokojącą tendencję wzrostu odpływu uczniów do większych ośrodków m.in. do Krakowa i na Śląsk. W tym roku szkolnym uda się ją zatrzymać?

W powiecie chrzanowskim wyliczono, że niemal co czwarty absolwent szkoły podstawowej lub gimnazjum z tego terenu w 2018 r. decydował się na kontynuację nauki poza powiatem. Przyciąga ich tam nie tylko atrakcyjna oferta edukacyjna, ale też możliwości, które stwarza większe miasto oraz często łatwiejszy dojazd. W 2019 r. udało się tę tendencję zatrzymać, powiat opuściło tylko 15 proc. uczniów. Wpływ na to miała wzmożona akcja promocyjna lokalny szkół, tworzenie nowych, atrakcyjnych kierunków kształcenia. Nie bez znaczenia był również tzw. podwójny rocznik i trudności z dostaniem się do wymarzonej szkoły.

U nas nie chcą iść w disco polo

Dobra reklama to w dzisiejszych czasach klucz do sukcesu. Przykładem tego jest Zespół Szkół w Michałowie na Podlasiu, gdzie uruchomiono klasę o profilu reklamowanym jako "disco polo". De facto chodzi o profil estradowy, jednak dzięki takiej promocji o placówce, której z powodu niewielkiej liczby uczniów groziła nawet likwidacja, usłyszał prawie każdy w Polsce. W naszych szkołach m.in. II Liceum Ogólnokształcącym w Chrzanowie działają klasy o profilach artystycznych, która oferują m.in. zajęcia wokalne. Można by pokusić się o ich lepszą promocję.

- Nie chcemy oszukiwać uczniów. Chcemy jasno przedstawiać oferty szkół - zastrzega jednak Bartłomiej Gębala, wicestarosta chrzanowski.

Estradowców już kształcimy

Dyrektor tego liceum Andrzej Bieda zwraca także uwagę, że w naszym regionie muzyka disco polo nie jest tak mocno zakorzeniona i nie wywołałaby tak dużego zainteresowania. W II LO znajduje się również klasa o profilu medycznym. Uczniów do nauki w niej można by zachęcić promując ją jako kształcącą przyszłych lekarzy lub ratowników medycznych.

- Współpracujemy ze szpitalem, chcemy uczniom pokazać różne zawody medyczne - podkreśla Andrzej Bieda.

W naszym regionie nie brakuje ciekawych kierunków kształcenia. Zespół Szkół Techniczno-Usługowych w Trzebini zamierza kształcić w kierunku technik informatyk o specjalizacji e-sport. Kariera zawodowego gracza i płynące z tego tytułu profity to marzenie nie jednego młodego człowieka. Uczniowie tej klasy nie będą jednak tylko podczas lekcji grać w gry komputerowe.

- Podchodzimy do tematu e-sportu w szerszej perspektywie. Nie każdy zostanie zawodowym graczem. Chcemy także pokazać jak zorganizować zawody. Na takich pracowników jest większe zapotrzebowanie - mówi Piotr Brzózka, dyrektor ZSTU.

Fitness i dietetyka potrzebą czasów

Nowością są również klasy gastronomiczne o profilu dietetyka i fitness. To również odpowiedź, na zapotrzebowanie rynku i rosnące zainteresowanie młodzieży tym tematem. W tym kierunku można się kształcić m.in. w Zespole Szkół Ekonomiczno-Chemicznych w Trzebini.

- Uczniowie nie tylko poznają pracę dietetyka i instruktora fitnessu, ale również nauczą się przygotowywać programy żywieniowe wspomagające leczenie osób chorych oraz programy treningowo-żywieniowe przeznaczone dla osób aktywnych - mówi dyrektor. Renata Bębenek

Tu się rodzą przyszli filmowcy

Nowością się także klasy z elementami fotografii i filmu. I nie chodzi tu wcale o to, by nauczyć młodzież jak wykonać dobre selfi, ale dzięki zajęciom filmowo-fotograficznych przygotować ich do dalszego kształcenia na studiach m.in. na kierunku produkcja filmowa i telewizyjna. Taką ofertę posiada m.in. Powiatowy Zespół nr 9 Szkół w Kętach (pow. oświęcimski).

Duża popularnością cieszą się także klasy o profilu reklamy i social mediów. Powiatowy Zespół Nr2 Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego i Technicznych w Oświęcimiu oferuje kształcenie w kierunku technika grafiki i poligrafii cyfrowej – grafika komputerowa. Absolwent po skończeniu szkoły znajdzie pracę w agencjach reklamowych, firmach wydawniczych, oraz studiach fotografii cyfrowej. Chętnych nie brakuje.

Informatyka oraz ekologia obejmuje coraz więcej dziedzin. Doskonale o tym wiedzą w w Zespole Szkół Nr 1 w Olkuszu, gdzie kształcą młodzież w zawodach: technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej oraz technik elektronik ze specjalizacją inteligentny dom.

Za mundurem panny i chłopcy sznurem

Niemal w każdym powiecie działają już klasy mundurowe. Wiele klasy wzbogaconych jest o specjalizacje policyjne. Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 w Wadowicach prowadzi nabór do klasy policyjnej. Ten kierunek nauki zwiększa możliwości uzyskania ciekawej pracy zarówno w policji jak i we wszelkich innych instytucjach mundurowych.

Za to w Brzeszczach (pow. oświęcimski) w Powiatowym Zespole nr 6 Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących jest specjalizacja ratownictwo medyczne. Cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W szkole kształci się już 26 przyszłych ratowników i rozpoczyna się nabór kolejnego rocznika.

Zajęcia odbywają się pod kierunkiem Krzysztofa Klimczaka, nauczyciela przedmiotów zawodowych i ratownika medycznego. Szkoła posiada na wyposażeniu m.in. pełnowymiarowy fantom i defibrylator. Brzeszczańska placówka współpracuje m.in. z Wydziałem Nauk o Zdrowiu Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. - Dzięki temu nasze uczennice i uczniowie mają możliwość uczestniczenia tam w zajęciach i ćwiczeniach z ratownikami w ramach spotkań semestralnych - zaznacza Krzysztof Klimczak.

Z kolei za sprawą współpracy z Centrum Szkoleń Medycznych w Limanowej, które sprawuje opiekę dydaktyczną nad profilem ratownictwa przyszli ratownicy mogą brać udział w szkoleniach na ambulansach oraz w zabezpieczeniach medycznych. Ponadto odbywają praktyki na szpitalnym oddziale ratunkowym w Oświęcimiu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nowe kierunki kształcenia w szkołach. Uczyć disco polo jednak nie chcą - Gazeta Krakowska

Wróć na chrzanow.naszemiasto.pl Nasze Miasto