Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowatorska bramka dezynfekcyjna dla odwiedzających Muzeum Auschwitz

Monika Pawłowska
Zapewnienie bezpieczeństwa odwiedzającym oraz pracownikom Miejsca Pamięci to jedno z najważniejszych zadań w czasie trwającej pandemii COVID-19. Po ponownym otwarciu Miejsca Pamięci dla odwiedzających, jednym z elementów służących zminimalizowaniu ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa oraz innych bakterii, które mogą być wniesione m.in. na odzieży, będzie specjalna bramka dezynfekcyjna, która już stoi przy wejściu.

Bramka, to zmodyfikowana wersja urządzenia opracowanego pierwotnie na Politechnice Śląskiej i startupu technologicznego WAAM na potrzeby szpitali walczących z COVID-19.

- Projekt naszych naukowców, zespołu składającego się zarówno z pracowników, jak i absolwentów Politechniki Śląskiej, odniósł duży międzynarodowy sukces

- mówi prof. Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej. - Urządzenie znalazło się wśród zwycięzców międzynarodowego konkursu Healing Solutions for Tourism Challenge organizowanego przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) oraz Światową Organizację Turystyki, pokonując ponad 1100 zespołów z ponad 100 krajów - dodaje.

Urządzenie działa w kilku placówkach medycznych w województwie śląskim. Model, który powstał specjalnie na potrzeby muzeów, został opracowany we współpracy z Muzeum Auschwitz.

- Cieszymy się, że będziemy pierwszym muzeum na świecie, które będzie korzystać z tego nowatorskiego rozwiązania

- wyznaje Piotr Cywiński, dyrektor Muzeum Auschwitz. - Zapewnienie bezpieczeństwa jest szczególnie ważne w czasie, kiedy cały świat turystyki zmaga się z pandemią. To istotny krok w perspektywie ponownego otwarcia Miejsca Pamięci i przywracania ruchu odwiedzających - dodaje.

Nowatorskie rozwiązanie w trosce o bezpieczeństwo

Stojąca przed wejściem do Muzeum bramka różni się od podobnych urządzeń pracujących w szpitalach i placówkach medycznych.

- Przede wszystkim liczbą dysz, czasem odkażania oraz użytym środkiem dezynfekcyjnym

- wyjaśnia dr Anna Wawrzyk, epidemiolog pracująca w Muzeum Auschwitz. - Użytkowanie bramy przez osoby w ubraniach codziennych, wymaga optymalnego, nieco krótszego czasu przebywania w bramce. Dzięki temu będzie ono skuteczne biobójczo, ale nie wpłynie niekorzystanie na dezynfekowane powierzchnie zewnętrzne. Zastosowanym środkiem dezynfekcyjnym jest tutaj nadtlenek wodoru, a nie preparat na bazie chloru, jak w placówkach służby zdrowia. Konstrukcja bramki została dostosowana do potrzebnej wydajności urządzenia w Muzeum, a także przystosowana dla osób z niepełnosprawnością ruchową - dodaje.

Muzeum opracowało już także nowe zasady zwiedzania przystosowane do zaostrzonych wymogów sanitarno-epidemicznych. Zwiedzanie z edukatorem będzie odbywać się w mniejszych nich dotychczas grupach, mniejsza będzie także liczba odwiedzających, którzy będą musieli zachować bezpieczną odległość. W kilku miejscach na terenie Muzeum zostały też umieszczone aparaty do bezdotykowej dezynfekcji rąk.

Informacji związanych z terminem ponownego otwarcia Muzeum i serwisem rezerwacji, można spodziewać się w pierwszej połowie czerwca.

Pobierz bezpłatną aplikację Nasze Miasto i bądź na bieżąco!

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

FLESZ - Złodzieje nie próżnują. Uważaj na voice phishing!

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto