Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nikifor leczył się w Jaroszowcu z gruźlicy

Katarzyna Ponikowska
Szpital narysowany przez Nikifora wzbogacony o zadaszenie. Może tak miałaby wyglądać ładniejsza wersja budynku wg artysty? - zastanawia się dyrektor Grzesik.
Szpital narysowany przez Nikifora wzbogacony o zadaszenie. Może tak miałaby wyglądać ładniejsza wersja budynku wg artysty? - zastanawia się dyrektor Grzesik.
Niewiele osób wie, że wybitny malarz Nikifor leczył się w Jaroszowcu. Podobnie jak pisarz i pieśniarz Stanisław Grzesiuk. Zmagali się z chorobą, która znów staje się wyzwaniem dla specjalistów. Dziś w Wojewódzkim Szpitalu Chorób Płuc i Rehabilitacji w Jaroszowcu obchodzony jest Światowy Dzień Gruźlicy. W Polsce jest coraz więcej przypadków gruźlicy wielolekoopornej, która jest najcięższa do wyleczenia.

Gruźlicę u Nikifora Krynickiego, a właściwie Epifaniusza Drowniaka polskiego malarza łemkowskiego pochodzenia, i przedstawiciela prymitywizmu, wykryto około 1960 roku. "Miał bardzo zaawansowaną, zaniedbaną gruźlicę, więc przyjeżdżał tu parokrotnie. Ja go poznałam przypadkowo. Bogdan był maniakiem malarstwa. Szalenie lubił oglądać obrazy i sporo ich kupował. Zrobił na mnie wrażenie zupełnie nienormalnego człowieka. Chyba źle słyszał, bo nie odpowiadał, jakby był nieobecny. Miał swój świat" - wspomina doktor Bożena Szczygieł- Gruszyńska w książce Olgerda Dziechciarza "Olkuskie ...ongiś i dziś..."

Nikifor wielokrotnie uciekał ze szpitala, ale potem znów wracał. W szpitalu dużo rysował. - A to co narysował rozdawał pracownikom szpitala - mówi Krzysztof Grzesik, dyrektor szpitala w Jaroszowcu. - Nikifor odwdzięczał się rysunkami też mojemu wujkowi za golenie i strzyżenie - dodaje Olgerd Dziechciarz. "Ponoć do dzisiaj po okolicznych wsiach znaleźć można jego dzieła, które przed laty oddawał za dosłowną paczkę papierosów - czytamy w książce Dziechciarza.

W Jaroszowcu leczył się też Stanisław Grzesiuk. Jego gruźlica była konsekwencją pobytu w obozach koncentracyjnych. Zmagania z chorobą opisał w autobiograficznej książce "Na marginesie życia" , która została wydana pw 1964 r., w rok po śmierci pisarza. - Opisuje w niej, że po wyjściu z obozu pił na umór. Lekarz zabraniał mu, ale on nie słuchał. Co ciekawe, mimo wszystko jego wyniki były coraz lepsze - mówi dyrektor Grzesik. Nie udało mu się jednak pokonać choroby. Pisarz zmarł w 1963r. - Nic więcej na temat jego bytności w naszej placówce niestety nie wiadomo - kwituje Grzesik.

Obchody
Dziś w budynku głównym Wojewódzkiego Szpitala Chorób Płuc i Rehabilitacji w Jaroszowcu odbywają się Obchody Światowego Dnia Walki z Gruźlicą. O godz. 10.30 odbędzie się msza w intencji osób poświęcających swoje życie i zdrowie dla pacjentów cierpiących na gruźlicę oraz ich rodzin. O godz.11.30 rozpocznie się konferencja lekarzy oraz dyrektorów szpitali, zajmujących się problematyką leczenia gruźlicy. Wystąpi m.in. prof. dr hab. Ewa Niżankowska- Mogilnicka, konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób płuc. Po konferencji zaplanowano dyskusję. Konferencja ma się zakończyć około godz. 13.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na olkusz.naszemiasto.pl Nasze Miasto