Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nauka jazdy. Szkoły mają coraz mniej kursantów. Ludzie boją się egzaminu z teorii

Magdalena Balicka
Magdalena Balicka
O ile jeszcze w ubiegłym roku ze zdaniem egzaminu teoretycznego na prawo jazdy nie było większego problemu, o tyle dziś graniczy to wręcz z cudem. Po 19 stycznia, kiedy w życie weszły nowe zasady zdawania teorii, kursanci zaczęli masowo ją oblewać. Egzamin teoretyczny przeraża obecnie na tyle, że część osób rezygnuje na razie z robienia prawa jazdy, a co za tym idzie, zamykają się kolejne ośrodki szkolenia kierowców, bo nie mają klientów.

W Chrzanowskiem do egzaminu przystąpiło w tym roku dwa razy mniej osób niż w 2012
W Olkuszu w grudniu ub. roku działało 28 ośrodków szkolenia kierowców. Dziś jest ich 17

Tylko w powiecie olkuskim w grudniu 2012 roku było 28 ośrodków szkolenia kierowców. Od stycznia zaczęły znikać. Obecnie działa 17 szkół. Dwie kolejne mają zawieszoną działalność.

- Nie ma kogo uczyć. Przez ostatnie pół roku nie miałem praktycznie w ogóle chętnych. A zwykle było to 30-35 osób na rok - mówi Mieczysław Cader z Trzyciąża, który zawiesił działalność. Na styczeń ma dwie osoby chętne, więc może znów ruszy. - Jeżeli ktoś zdaje na studia, a nie jest w stanie zdać testów, to coś jest nie tak! Nowe testy w żaden sposób nie poprawiają bezpieczeństwa na drodze. Wręcz przeciwnie! Ludzie będą woleli jeździć bez prawa jazdy - dodaje.

Maciej Skubis z Wydziału Komunikacji, Transportu i Dróg Starostwa Powiatowego w Olkuszu potwierdza, że zdawalność teorii, a co za tym idzie, liczba kursantów znacznie spadła. - Przed 19 stycznia egzamin teoretyczny zdawało jakieś 80 proc. kursantów. Teraz jest to góra 50-60 proc. - zauważa Skubis. Nie poprawiła się też zdawalność praktyki. która utrzymuje się na poziomie 33 proc.

Rekordziści z powiatu chrzanowskiego, którzy chcą legalnie ruszyć osobówką, przystępują do egzaminu nawet dwudziesty raz.
W powiecie chrzanowskim od początku roku do końca czerwca do egzaminu na prawo jazdy kategorii B przystąpiło 775 osób. To prawie dwa razy mniej niż jeszcze rok czy dwa lata temu. Według Rafała Stroińskiego, właściciela trzech szkół nauki jazdy w powiecie chrzanowskim, powodem są nowe, znacznie trudniejsze zasady egzaminu.

- Chodzi zwłaszcza o testy - zaznacza Rafał Stroiński, który przyznaje, że na przestrzeni ostatnich dwóch lat liczba kursantów spadła z 500 do 200.
Józef Kuć, właściciel szkoły nauki jazdy z Trzebini, który ma najstarszy ośrodek w powiecie chrzanowskim, od początku roku przeszkolił tylko 40 osób. - Tak źle nie było od lat - zaznacza Józef Kuć.

Aldona Świerszek, mieszkanka Chrzanowa, uważa, że gdy po raz pierwszy zdawała egzamin, o jeździe nie miała pojęcia. Dziś nieskromnie przyznaje, że byłaby perfekcyjnym kierowcą. - Niestety, nowe testy są nie do przeskoczenia. Nie da się ich wykuć na pamięć jak jeszcze rok temu. Trzeba wiedzieć nawet, jakie wymiary ma tablica rejestracyjna - łapie się za głowę kobieta, przyznając, że chyba da sobie spokój na jakiś czas ze zdawaniem.
Właściciele ośrodków nauki jazdy, które jeszcze trzymają sie na rynku po cichu liczą, że ktoś pójdzie po rozum do głowy i zmieni przepisy.

Ranking szkół, które miały min. 10 kursantów kat. B

Szkoła Procent zdawalności z teorii
OSK Luz Jan Szymula 66,70
OSK Speed Tomasz Rapka 64,30
OSK Alfa-Moto Robert Cyran 58,80
OSK Józef Kuć 55,60
OSK Malczan Adam Malczyk 53,40
OSZiK Luz 50,60
OSK Mario Mariusz Snażyk 50,00
OSK Dancart Henryk Banaś 48,30
OSK Halina Bańdo 46,20
OSK Makart Artur Makowski 45,20
OSK Lux Janusz Krupnik 42,40
OSK Moto-Pal Rafał Stroiński 41,90
OSK Speed Tadeusz Rapka 41,30

Dane na podstawie raportu sporządzonegoprzez starostwo powiatowe w chrzanowie (zestawienie zdawalności w word za okres od 1.01.2013 do 30.06.2013).

Rozmowa z Rafałem Stroińskim, właścicielem trzech szkół nauki jazdy w powiecie chrzanowskim

Dlaczego tak drastycznie spada liczba kursantów?
Odkąd zmieniły się przepisy i egzamin wygląda inaczej, ludzie boją się przystępować do egzaminu i czekają, aż coś się zmieni. Na to jednak nie ma co liczyć, bo zainwestowano zbyt wiele pieniędzy w nowe systemy informatyczne.

I tak z miesiąca na miesiąc plajtują kolejne szkoły nauki jazdy...
Utrzymanie biur, placów, samochodów i instruktorów to ogromne koszty. Niektóre szkoły schodzą z ceny nawet na 900 zł. A gdzie zysk?

A co ze zdawalnością? W powiecie chrzanowskim zdaje średnio 30 procent.
Wcześniej było to ok. 10 procent, co oznacza, że zdawalność i tak się poprawiła. Nie ma też już problemu z odległymi terminami na egzamin. O ile dawniej trzeba było czekać wiele tygodni albo nawet miesięcy, teraz można umówić egzamin z dnia na dzień.
Rozmawiała Magdalena Balicka

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chrzanow.naszemiasto.pl Nasze Miasto