Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Największa atrakcja turystyczna gminy Olkusz przynosi straty finansowe. Podziemne muzeum na minusie

Paweł Mocny
Paweł Mocny
Budynek dawnego starostwa w Olkuszu
Budynek dawnego starostwa w Olkuszu Paweł Mocny
Podziemny Olkusz, czyli najnowsza a zarazem jedna z najpopularniejszych atrakcji miasta i przynosi straty finansowe samorządowi. Powodem takiego stanu rzeczy jest aktualna sytuacja gospodarcza w kraju. Ceny utrzymania obiektu rosną a powierzchnie na wynajem, na przykład pod restaurację, nadal stoją puste. Niestety, jak na razie nic nie wskazuje na to jakoby sytuacja miała się poprawić.

Podziemny Olkusz generuje straty finansowe

Dzięki rewitalizacji kwartału królewskiego w Olkuszu gmina wzbogaciła się o nie lada atrakcję. Mowa tu oczywiście o Podziemnym Olkuszu. To jednak nie wszystko. Dzięki przeprowadzonej wielomilionowej inwestycji stary, zniszczony i straszący zarówno mieszkańców miasta jak i odwiedzających budynek dawnego starostwa zyskał całkowicie nowe oblicze.

Dziś atrakcja cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony turystów. W mediach społecznościowych można bowiem znaleźć całą masę relacji z wycieczek właśnie do Podziemnego Olkusza. Takie zdjęcia publikują choćby szkoły podstawowe, oddziały Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego i blogerzy.

Niestety mimo dużego zainteresowania Podziemny Olkusz przynosi gminie straty finansowe. Powodem takiego stanu rzeczy są stale rosnące ceny utrzymania obiektu a także wynagrodzeń. Aby je zrekompensować trzeba by znacznie podnieść ceny biletów a to z kolei przełożyłoby się na spadek liczby odwiedzających.

Sytuacji nie poprawia także fakt, że przez okres pandemii nie udało się wynająć powierzchni, na przykład pod restaurację.

- Trzeba pamiętać, że głównym celem obiektów samorządowych nie jest zysk. Gdyby obiekty samorządowe były nastawione na zysk, to trzeba byłoby pozamykać szkoły, kina, baseny i muzea. Takie obiekty często mają inny cel, na przykład społeczny, edukacyjny i promocyjny – tłumaczy rzecznik prasowy Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu Michał Latos.

Jak podkreśla rzecznik olkuskiego magistratu obiektu nie można oceniać w oderwaniu od szerszego kontekstu. Osoby, które odwiedzają Podziemny Olkusz najczęściej zaglądają także na przykład do zamku w Rabsztynie, Muzeum Twórczości Władysława Wołkowskiego, Muzeum Afrykanistycznego imienia Bogdana Szczygła i Bożeny Szczygieł-Gruszyńskiej a także innych obiektów turystycznych gminy.

Ekspozycja Podziemnego Olkusza
Ekspozycja Podziemnego Olkusza Paweł Mocny

Nie sposób także nie wspomnieć, że w budynku dawnego starostwa przez cały rok odbywa się cała masa ciekawych wydarzeń. W ubiegłym roku wśród nich były między innymi: Juromania, wystawa pająków a także wiele warsztatów dla najmłodszych oraz wernisaży.

Na ten moment nic nie wskazuję na to, że sytuacja się poprawi.

- Rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej, zwłaszcza gastronomicznej, sprawiają, że potencjalni najemcy czekają, aż sytuacja się nieco uspokoi i będą wiedzieli, na czym stoją – podkreśla rzecznik UMiG-u.

Obecnie w związku z wysokimi kosztami prowadzenia restauracji więcej biznesów kończy swoją działalność niż rozpoczyna. Nic nie wskazuje także na to, że w najbliższym czasie ceny, na przykład za media, spadną.

Powstanie Styczniowe wzmocniło ducha oporu przeciwko Rosji

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na olkusz.naszemiasto.pl Nasze Miasto