Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Małopolskie uczelnie właśnie rozpoczynają rekrutację na studia. Jest w czym wybierać!

Paulina Szymczewska
Paulina Szymczewska
Tomasz Bolt
Małopolskie uczelnie ruszają już z rekrutacją na studia w roku akademickim 2022/2023. Każdy maturzysta powinien dokładnie zapoznać się z ich ofertą, bo już najwyższy czas na dokonanie wyboru co do dalszej ścieżki kształcenia. A naprawdę jest w czym wybierać…

Najstarsza polska uczelnia rekrutację na studia w roku akademickim 2022/2023 rozpoczyna 1 czerwca (szczegóły na rekrutacja.uj.edu.pl). Jak co roku Uniwersytet Jagielloński przygotował dla kandydatów bogatą ofertę – łącznie ponad 160 kierunków (w tym również wiele w języku angielskim) na 16 wydziałach. Na studiach I i II stopnia oraz jednolitych magisterskich na studentów czeka ponad 14,9 tys. miejsc stacjonarnych (o 300 więcej niż przed rokiem) oraz ponad 2,3 tys. niestacjonarnych.

Podobne jak w latach ubiegłych można się spodziewać, że najbardziej oblegane będą na UJ kierunki prawo i psychologia. Trudno będzie się prawdopodobnie dostać (z uwagi na bardzo dużą liczbę chętnych na jedno miejsce) na japonistykę, ekonomię oraz studia nad Koreą. Niesłabnącym zainteresowaniem na pewno cieszyć się również będą: kierunek lekarski, filologia angielska, finanse i bankowość, informatyka, fizjoterapia, ubezpieczenia czy zarządzanie.

Więcej kierunków

Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie z elektroniczną rejestracją na studia startuje 1 czerwca (szczegółowe informacje dotyczące harmonogramu tegorocznej rekrutacji dostępne są na stronie rekrutacja-studia.up.krakow.pl). Warto przy tym podkreślić, że uczelnia znacząco zmienia i poszerza swoją ofertę edukacyjną.

Na rok akademicki 2022/23 zaplanowano uruchomienie 68 kierunków, choć ta liczba może jeszcze wzrosnąć. Pojawi się 11 nowości, które mają szansę stać się przebojem (wśród nich np. dziennikarstwo społeczne czy turystyka historyczna i muzealnictwo). Jak co roku oblegane będą na pewno m.in. takie kierunki jak psychologia, filologia angielska, pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna, pedagogika czy geopolityka.

UP planuje zrekrutować w przyszłym roku w sumie 10138 studentów, w tym na studia stacjonarne I stopnia – 4292, a niestacjonarne I stopnia – 2075. Na studiach stacjonarnych II stopnia czeka 2256 miejsc, a na niestacjonarnych II stopnia – 1515.

Od leśnictwa po logistykę

1 czerwca rekrutację na nowy rok akademicki rozpoczyna Uniwersytet Rolniczy w Krakowie. Na studiach stacjonarnych I stopnia potrwa ona do 11 lipca, a na niestacjonarnych – do 1 sierpnia. Na przyszłych studentów czeka w sumie 4818 miejsc, w tym 3399 na studiach stacjonarnych i 1419 na niestacjonarnych (więcej: rekrutacja.urk.edu.pl).

Uczelnia zaprasza do studiowania na 29 kierunkach – od architektury krajobrazu, poprzez biotechnologię i leśnictwo, aż po inżynierię mechatroniczną oraz transport i logistykę. Największym powodzeniem na krakowskim UR cieszą się m.in.: weterynaria, ekonomia, zarządzanie i dietetyka. Warto również wybrać zootechnikę, inżynierię środowiska, geodezję i kartografię albo któryś z tak oryginalnych kierunków jak winogrodnictwo i enologia czy etologia i psychologia zwierząt.

Oblegana branża IT

6 czerwca ruszy elektroniczna rejestracja na studia na krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej. Potrwa ona do 30 września. W nowym roku akademickim uczelnia planuje uruchomić na studiach stacjonarnych I stopnia 4971 miejsc. Przyszli studenci mają do wyboru w sumie aż 68 kierunków studiów: 65 w języku polskim i trzy po angielsku.

Od kilku lat na AGH obserwuje się duże zainteresowanie kierunkami związanymi z branżą IT, w tym telekomunikacją, informatyką czy bardzo popularną w zeszłym roku informatyką społeczną prowadzoną przez Wydział Humanistyczny. Można się więc spodziewać, że i w tym roku wymienione wyżej kierunki będą najbardziej oblegane.

Wszystkie niezbędne informacje dotyczące warunków rekrutacji, niezbędnych formalności, ale także możliwości, jakie czekają już na studentów w trakcie studiów, maturzyści znajdą na stronie internetowej kandydaci.agh.edu.pl.

Na dobry start

Politechnika Krakowska rekrutację na rok akademicki 2022/2023 rozpoczęła 23 maja. Jako pierwszą otwarto rejestrację elektroniczną na kierunki architektura i architektura krajobrazu oferowane przez Wydział Architektury. Natomiast główna część rejestracji na pozostałe ponad 30 kierunków rozpocznie się 6 czerwca. Na większość kierunków rekrutacja będzie prowadzona w sposób ciągły od czerwca do połowy września (więcej: www.rekrutacja.pk.edu.pl).

Uczelnia przygotowała w sumie ponad 4,7 tys. miejsc, w tym 4,1 tys. na studiach I stopnia stacjonarnych i niestacjonarnych. Na bezpłatnych studiach inżynierskich I stopnia jest 3,2 tys. miejsc. Na kandydatów tradycyjne czeka wiele atrakcyjnych kierunków, które gwarantują dobry start na rynku pracy. To m.in. budownictwo, architektura, architektura krajobrazu, automatyka i robotyka, elektrotechnika i automatyka, informatyka, informatyka, inżynieria i gospodarka wodna, środki transportu i logistyka, mechanika i budowa maszyn, inżynieria materiałowa, technologia chemiczna i wiele innych.

W sumie PK przygotowała ponad 30 kierunków studiów, w tym kilka w języku angielskim. Warto wspomnieć, że są wśród nich kierunki, które uzyskały akredytacje potwierdzające najwyższą jakość kształcenia: to budownictwo, architektura oraz architektura krajobrazu. Cieszą się one zresztą – podobnie jak informatyka – największym zainteresowaniem kandydatów do studiowania na PK. W czołówce najchętniej wybieranych kierunków są również m.in.: automatyka i robotyka, biotechnologia, środki transportu i logistyka, inżynieria medyczna, energetyka czy odnawialne źródła energii.

Marketing, finanse, prawo

Na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie internetowa rekrutacja kandydatów na studia w roku akademickim 2022/23 rozpocznie się 20 czerwca i potrwa do 7 lipca. Na kandydatów czeka 37 kierunków studiów (w tym również kilka po angielsku) na studiach I i II stopnia oraz na jednolitych magisterskich (stacjonarnych lub niestacjonarnych).

Jest w czym wybierać, a do kierunków, które cieszą się na UEK największym zainteresowaniem, należą m.in.: marketing i komunikacja rynkowa, informatyka stosowana, finanse i rachunkowość, logistyka międzynarodowa oraz prawo (więcej: studiuj.uek.krakow.pl).

Wiele ciekawych specjalności

Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie rozpoczął już rekrutację na studia anglojęzyczne, a na pozostałe kierunki rejestracja ruszy 1 czerwca (więcej: rekrutacja.upjp2.edu.pl). Uczelnia zaoferuje przyszłym studentom naukę na 20 kierunkach (ale i wielu specjalnościach) na sześciu wydziałach.

Największą popularnością niezmiennie cieszą się tu m.in. psychologia, pedagogika i dziennikarstwo. Można też wybrać np. archiwistykę, zarządzanie dokumentacją i infobrokerstwo, prawo kanoniczne, pracę socjalną czy turystykę i zarządzanie dziedzictwem. Na poszczególnych kierunkach kandydaci znajdą również wiele ciekawych specjalności – przykładowo „kultury Azji” na turystyce i zarządzaniu dziedzictwem czy wyjątkową w skali kraju „tanatopedagogikę” na pedagogice.

W nadchodzącym roku akademickim Uniwersytet Papieski Jana Pawła II przygotował ok. 2 tys. miejsc dla kandydatów na studia polskojęzyczne i ok. 170 miejsc na studiach anglojęzycznych.

Licencjackie i magisterskie

Na Akademii Ignatianum w Krakowie rekrutacja ruszy 13 czerwca. W roku akademickim 2022/2023 uczelnia planuje przyjąć 1270 nowych studentów. Do wyboru jest 12 kierunków na studiach I i II stopnia oraz jednolitych magisterskich – wśród nich m.in.: administracja i polityka publiczna, zarządzanie i nowe technologie w sferze publicznej, pedagogika, kulturoznawstwo, turystyka i rekreacja, dziennikarstwo i komunikacja społeczna, arteterapia, psychologia, pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna. Studia stacjonarne na wszystkich kierunkach są bezpłatne.

Bazując na statystykach z ubiegłych lat, można się spodziewać, że największym zainteresowaniem wśród kandydatów do studiowania na AIK będą się cieszyły takie kierunki jak: psychologia, filologia angielska, pedagogika oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Szczegółowa oferta edukacyjna uczelni dostępna jest na stronie www.ignatianum.edu.pl/oferta-edukacyjna-AIK.

Nauki stosowane

Wyższe uczelnie z innych miast Małopolski w większości również rozpoczęły już lub właśnie rozpoczynają rekrutację na rok akademicki 2022/2023. Akademia Nauk Stosowanych w Tarnowie ruszy z rejestracją dla kandydatów 1 czerwca. Będzie to tura podstawowa, która potrwa do 22 lipca. Natomiast rekrutacja dodatkowa planowana jest w terminie 8 sierpnia – 11 września, a rekrutacja uzupełniająca – od 19 do 27 września.

W ofercie tarnowskiej ANS jest 25 kierunków na studiach I stopnia (licencjackich, inżynierskich), II stopnia (magisterskich), jednolitych studiach magisterskich (pięcioletnich) i pomostowych. Do tego oczywiście mamy jeszcze wiele różnorodnych specjalności. Przykładowo na samej tylko administracji czy też chemii jest po pięć specjalności, na wychowaniu fizycznym oraz informatyce – po cztery, a na ekonomii i ochronie środowiska – po trzy.

Kandydatów do studiowania na ANS na pewno zainteresują również takie kierunki jak: fizjoterapia, pielęgniarstwo, automatyka i robotyka, elektronika i telekomunikacja, mechatronika, grafika czy wzornictwo. Oczywiście to nie wszystko, w nadchodzącym roku akademickim uczelnia planuje uruchomić nowe kierunki takie jak prawo, psychologia oraz informatyka magisterska. Więcej informacji: rekrutacja.anstar.edu.pl.

Pielęgniarstwo i mechatronika

Małopolska Uczelnia Państwowa im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Oświęcimiu I turę rekrutacji rozpoczęła już 23 maja (potrwa ona do 25 lipca), natomiast II tura jest planowana w terminie 26 lipca – 15 września. Kandydaci będą tu mogli wybierać spośród 16 kierunków na studiach licencjackich, inżynierskich, II stopnia oraz jednolitych magisterskich.

Do najbardziej obleganych w oświęcimskiej MUP należą: pielęgniarstwo, pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna, zarządzanie i inżynieria produkcji oraz bezpieczeństwo wewnętrzne. Warto też jednak zainteresować się takimi kierunkami jak np.: dietetyka, ratownictwo medyczne, mechatronika, informatyka czy ekonomia (więcej: www.uczelniaoswiecim.edu.pl/rekrutacja).

Zróżnicowana oferta

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu rozpocznie rekrutację 6 czerwca. Potrwa ona do 12 sierpnia (więcej: www.pwsz-ns.edu.pl). Uczelnia oferuje maturzystom 18 kierunków I stopnia, które kończą się uzyskaniem tytułu licencjata lub inżyniera, osiem kierunków II stopnia, a także dwa kierunki w systemie jednolitych studiów magisterskich.

Jest w czym wybierać: od ekonomii, zarządzania i e-administracji, poprzez filologię, lingwistykę dla biznesu, pedagogikę, public relations i reklamę, aż po informatykę, mechatronikę, pielęgniarstwo, fizjoterapię, ratownictwo medyczne i dietetykę. Jak widać, oferta edukacyjna uczelni jest zróżnicowana i dostosowana do oczekiwań lokalnego rynku pracy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Małopolskie uczelnie właśnie rozpoczynają rekrutację na studia. Jest w czym wybierać! - Dziennik Polski

Wróć na olkusz.naszemiasto.pl Nasze Miasto