Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Małopolska. Problem smogu powrócił. Fatalna jakość powietrza. Normy PM 2.5 przekroczone o prawie 500 procent

Sławomir Bromboszcz
Sławomir Bromboszcz
Problem smogu powrócił. Fatalna jakość powietrza w Małopolsce zachodniej
Problem smogu powrócił. Fatalna jakość powietrza w Małopolsce zachodniej pixabay.com
Tak złej jakości powietrza w tym sezonie grzewczym jeszcze nie było. W poniedziałek rano (11 października) kontrolki wiele urządzeń monitorujących stężenie zawartości pyłów zawieszonych w powietrzu zapaliły się na czerwono. Najgorszej jakości powietrze było w Małopolsce zachodniej. Normy dla PM 2,5 w Kalwarii Zebrzydowskiej zostały przekroczone o blisko 500 procent. Niewiele lepiej było w Oświęcimiu.

Małopolska. Problem smogu powrócił. Fatalna jakość powietrza. Normy PM 2.5 przekroczone o blisko 500 procent

Rozpoczął się sezon grzewczy, a wraz z nim wrócił problem smogu. Bezwietrzna pogoda sprawiła, że nad wieloma miastami zalegała chmura szkodliwych związków chemicznych i pyłów. Pomimo, że w Małopolsce od 1 stycznia 2023 r. zacznie obowiązywać zakaz użytkowania „kopciuchów”, czyli kołów bezklasowych, tempo wymiany starych pieców jest zbyt wolne. Jak informuje Polski Alarm Smogowy w drugim kwartale tego roku w pierwszej 50 najaktywniejszych gmin składających wnioski do programu "Czyste Powietrze" nie ma żadnej z Małopolski. Najlepsza pod tym względem jest gmina Przeciszów (74. miejsce), której mieszkańcy złożyli 36 wniosków, co dało najwyższy przelicznik w stosunku do liczby gospodarstw domowych. Mieszka tam prawie 7 tys. ludzi co daje ok. 1,5 tys. domów.

Niezależnie czym ogrzewamy nasze domy i mieszkania musimy liczyć się z wyższymi rachunkami. Gaz, węgiel, prąd, drewno, olej oraz ciepło z sieci podrożały. To sprawia, że wiele osób stara się dogrzewać domostwa spalając śmieci. Straż miejska oraz gminy już zapowiadają wzmożone kontrole. Strażnicy nie tylko będą zaglądać do pieców, ale także monitorować jakość powietrza z wykorzystaniem drona, jak to dzieje się min. w Tarnowie czy Chrzanowie.

Mieszkańcy mogą także zgłaszać swoje podejrzenia dotyczące spalania odpadów poprzez Ekointerwencje, czyli formularz dostępny na stronie ekomalopolska.pl. Najaktywniejsi pod tym katem są mieszkańcy powiatów chrzanowskiego i krakowskiego, którzy zgłosili już ponad 500 interwencji.

Przypomnijmy, że za spalanie odpadów grozi mandat w wynosi do 500 zł, natomiast straż miejska może również skierować wniosek do sądu i wówczas grzywna może wynieś do 5000 zł.

FLESZ - 38 lat i koniec?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Małopolska. Problem smogu powrócił. Fatalna jakość powietrza. Normy PM 2.5 przekroczone o prawie 500 procent - Gazeta Krakowska

Wróć na wadowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto