Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Małopolska. Dwa ośrodki zajmą się kompleksowym leczeniem raka piersi

PD
Od stycznia pacjentki z Małopolski z nowotworem piersi mogą korzystać z programu kompleksowej opieki onkologicznej.
Od stycznia pacjentki z Małopolski z nowotworem piersi mogą korzystać z programu kompleksowej opieki onkologicznej. Pixabay
Od stycznia pacjentki z Małopolski z nowotworem piersi mogą korzystać z programu kompleksowej opieki onkologicznej. To duże ułatwienie ponieważ, w jednym miejscu zostanie postawiona im diagnoza, wdrożone zostanie leczenie i rehabilitacja. W tych ośrodkach pacjentki będą mogły również skorzystać z opieki psychologicznej. Świadczenia w tym zakresie realizują dwie placówki z regionu: Szpital Specjalistyczny im. L. Rydygiera w Krakowie oraz Krakowski Oddział Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie.

FLESZ - Co warto wiedzieć o preparacie Moderny?

Rak piersi niezmiennie jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród Polek. Każdego roku taką diagnozę w gabinecie lekarskim słyszy ponad 18 tys. mieszkanek naszego kraju, ponad 6 tys. z nich nie udaje się uratować.

Skuteczną walkę z rakiem piersi ma ułatwić model kompleksowej opieki onkologicznej (tzw. KON-Pierś). Realizujące go ośrodki to placówki specjalizujące się w leczeniu tego nowotworu i zapewniające pacjentkom koordynowaną terapię od momentu postawienia diagnozy, poprzez leczenie chirurgiczne, chemioterapię czy radioterapię, aż po rehabilitację i monitorowanie długofalowych efektów leczenia.

W ramach kompleksowej opieki, chora z rakiem piersi może liczyć na konsultacje wielodyscyplinarnego zespołu lekarskiego, wsparcie psychologiczne oraz szybką organizację kolejnych etapów terapii. Zgodnie z takim modelem, leczenie szpitalne powinno rozpocząć się nie później niż sześć tygodni od momentu zgłoszenia do szpitala i potwierdzenia diagnozy, a rehabilitacja maksimum miesiąc po zakończeniu terapii. Ośrodek ma za zadanie zapewnić pacjentce wszystkie niezbędne elementy leczenia, a jeśli nie jest w stanie, bo np. nie zatrudnia rehabilitantów, zorganizować chorej tego rodzaju opiekę we współpracującym z nim podmiocie. Dzięki temu pacjentka nie jest zmuszona szukać pomocy na własną rękę.

- Małopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie zawarł właśnie dwie umowy z regionalnymi szpitalami, które będą realizować model kompleksowej opieki onkologicznej nad chorymi z nowotworem piersi. Od stycznia na koordynowane wsparcie mogą liczyć pacjentki w Szpitalu Specjalistycznym im. L. Rydygiera w Krakowie oraz Krakowskim Oddziale Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie. Placówki te spełniły szereg kryteriów programu dot. m.in. zatrudnianego personelu czy liczby wykonywanych w ciągu roku zabiegów usunięcia guzów piersi

- tłumaczy Aleksandra Kwiecień, rzeczniczka prasowa Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Na realizację KON-Pierś w tym roku w naszym województwie przeznaczono pulę ponad 7,1 mln zł.

- Jeśli jednak kwota okaże się za niska, Małopolski NFZ pokryje koszty opieki nad każdą kolejną pacjentką włączona przez szpitale do programu. Pomoc udzielana w ramach niego jest bowiem nielimitowana - zapewnia Aleksandra Kwiecień.

Szpital Specjalistyczny im. L. Rydygiera i Krakowski Oddział Narodowego Instytutu Onkologii to pierwsze placówki w Małopolsce, które objęły kompleksową opieką onkologiczną pacjentki z nowotworami piersi. Lista nie jest zamknięta, a nabór kolejnych odbędzie się jesienią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Małopolska. Dwa ośrodki zajmą się kompleksowym leczeniem raka piersi - Gazeta Krakowska

Wróć na olkusz.naszemiasto.pl Nasze Miasto