Majowy Olkuski Spacer Historyczny. Uczestnicy poznali średniowieczny system obronny Olkusza [GALERIA]

OPRAC.:
Paweł Mocny
Paweł Mocny
Uczestnicy spaceru historycznego poznali średniowieczny system obronny Olkusza
Uczestnicy spaceru historycznego poznali średniowieczny system obronny Olkusza UMiG Olkusz
Udostępnij:
Przeszło siedemdziesiąt osób wzięło udział w bezpłatnej wycieczce pod nazwą Średniowieczny system obronny Olkusza. Wydarzenie odbyło się w ramach tegorocznej akcji Olkuskie Spacery Historyczne.

Uczestnicy spaceru historycznego poznali średniowieczny system obronny Olkusza

W sobotę, 7 maja odbyły się dwie tury spaceru. Uczestnicy wycieczki spotykali się o godzinie 10.00, a następnie o godzinie 12.00 przed Punktem Informacji Turystycznej w Olkuszu.

Potem wyruszali na trasę spaceru prowadzeni przez przewodnika, historyka regionalistę o pracownika Punktu Informacji Turystycznej. Ponieważ przeszło połowę uczestników stanowiły rodziny uchodźców z Ukrainy, wypowiedzi przewodnika tłumaczyli na język ukraiński wolontariusze, czyli Ukraińcy mieszkający w Olkuszu.

Poza mieszkańcami w Olkusza w spacerze wzięły udział osoby, które specjalnie przyjechały z Krakowa, Jaworzna, Częstochowy i Dąbrowy Górniczej.

- Zwiedzanie Olkusza rozpoczęło się na rynku. Uczestnicy wycieczki poznali historię olkuskiego ratusza oraz jego roli w systemie obronnym miasta. Następnie, dzięki uprzejmości MOK Olkusz mogli zwiedzić niedostępną na co dzień basztę i mury miejskie. Stanowią one ciekawy przykład rekonstrukcji historycznej pokazującej rozwój systemu obronnego miasta w XIV i XV wieku - relacjonuje Jacek Sypień z Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu.

Potem spacerowali po olkuskiej starówce śladem dawnych murów, baszt i bram miejskich. Mieli okazję zobaczyć ślady dawnych obwarowań oraz kopie rycin pokazujących Olkusz w przeszłości. Dla uczestników przygotowano też dodatkową niespodziankę.

Dzięki uprzejmości PTTK Olkusz uczestnicy spaceru uchodźcy z Ukrainy mogli bezpłatnie zwiedzić muzeum regionalne, po którym oprowadzała kustosz i zarazem prezes oddziału, Barbara Stanek. Uczestnicy wycieczki otrzymali także bezpłatne materiały promocyjne Olkusza i Małopolski w języku polskim i ukraińskim.

Bezpłatny spacer odbywał się w ramach akcji Olkuskie Spacery Historyczne 2022. Jego organizatorem jest Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu, a partnerami Zespół Szkół nr 1 w Olkuszu, PTTK Olkusz oraz MOK Olkusz.

FLESZ - Jakie są realne szanse zakończenia wojny między Rosją a Ukrainą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie