Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lanckorona. Jaka jest historia Miasteczka na wzgórzu? Co warto zobaczyć? Sprawdźcie sami! [ZDJĘCIA]

Izabela Kita
Na zdjęciu Kościół Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Lanckoronie oraz drewniane domy
Na zdjęciu Kościół Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Lanckoronie oraz drewniane domy Google Street View
Lanckorona to polska wieś, położona w województwie małopolskim, w powiecie wadowickim. Swój urok zawdzięcza zachowanej oryginalnej XIX-wiecznej drewnianej zabudowie. Można zobaczyć tam między innymi ruiny zamku czy kościół parafialny z XIV wieku. Kliknij w przycisk „zobacz galerię” i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Historia Lanckorony

Miasteczko na wzgórzu zostało założone już w XIV wieku przez Kazimierza III Wielkiego, który często odwiedzał te bogate łowiecko tereny. Król nadał osadzie przywilej miejski na prawie magdeburskim. W przywileju tym zostały ustanowione cotygodniowe targi czwartkowe. Kazimierz także obdarzył Lanckoronę prawami identycznymi, co miasto stołeczne Kraków.

Na terenie Lanckorony toczyły się bitwy konfederatów barskich. Pierwsza z nich, znana również pod nazwą obrona Lanckorony, miała miejsce w 1771 r. Druga bitwa odbyła się kilka miesięcy później. Przez niektórych historyków uważana jest za pierwsze polskie powstanie narodowe.

W 1869 r. pożar plebańskiej stodoły rozprzestrzenił się trawiąc 79 domów wokół rynku. Została ona podpalona w wyniku zemsty za mianowanie proboszczem lanckorońskiej parafii przyjezdnego księdza.

Lanckorona prawa miejskie utraciła w 1934 r.

Co ciekawego można zobaczyć w Miasteczku na wzgórzu?

Oprócz wspomnianych przepięknych drewnianych domów z XIX wieku, które często mają o wiele starsze piwnice, w Lanckoronie można podziwiać obiekty zabytkowe. Jest to między innymi kościół parafialny p.w. św. Jana Chrzciciela z XIV w czy cmentarz rzymsko-katolicki wraz z kaplicą z 2 poł. XIX w.

Znajdują się tam także ruiny średniowiecznego zamku, który po pierwszym rozbiorze Polski został zaadaptowany przez władze Galicji na więzienie dla przestępców kryminalnych. Następnie, po przeniesieniu go do Wadowic, zamek wysadzono w powietrze. W 1880 roku stała jeszcze ściana południowa i część zawalonej wieży wschodniej. W 1884 roku rozpoczęto rozbiórkę ruin, co doprowadziło do dalszego zniszczenia resztek zamku. Obecnie zachowały się jedynie fundamenty wież i pozostałości muru tarczowego.

W centrum jest wiele przytulnych restauracji i kawiarenek oraz galerii z dziełami sztuki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wadowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto