Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Książki zachwycające... dotykiem

Redakcja
Gdy z okładki książki wystaje głowa zielonego krokodyla – to nie ekstrawagancka ilustracja, tylko sposób, aby książeczką mogły się cieszyć także dzieci niewidome i słabo widzące.

Na Poznańskich Spotkaniach Targowych Książka dla Dzieci i Młodzieży bardzo dużą popularnością cieszy się stoisko lubelskie wypożyczalni książek dotykowych. Dorośli z zainteresowaniem podchodzą i nieśmiało dotykają niespotykanej normalnie faktury książkowych dekoracji. Książka dotykowa to dla większości z nas zupełna nowość. A niestety także i rodzice dzieci niewidomych i słabo widzących często nie wiedzą, że mogą te książki wypożyczać w całej Polsce i to zupełnie za darmo.

Podobnie jak w przypadku tradycyjnej książki dla dzieci i tutaj ilustracje odgrywają kluczową rolę. Pozwalają dzieciom za pomocą zmysłu dotyku przenieść się w inny świat – bajkowych opowieści, śmiesznych lub pouczających wierszyków. Także jak w „normalnej” mamy drukowany tekst zrozumiały tylko dla dorosłych, tak tutaj dodawane są jeszcze wypukłe kropki w alfabecie Braille’a.

- Teksty piszemy powiększonym drukiem, żeby były dostępne dla dzieci słabo widzących, a dodatkowo jeszcze są opatrzone brajlem, żeby był dostępny dla dzieci niewidomych – wyjaśnia Bożena Kazanowska z Wypożyczalni Książek Dotykowych. - Nie chodzi tu o to, żeby dzieci czytały ten tekst bo są jeszcze za małe, tylko o to, dziecko widzące ogląda książki i widzi druk to kojarzy, że te czarne znaczki oznaczają literki, które rodzić czyta. Tak samo dziecko niewidome czuje te wypukłe punkciki i wie, że to jest słowo, które można przeczytać.

Każda z tych książeczek została zrobiona ręcznie. Jak tłumaczą pracownicy wypożyczalni, najważniejsze przy pracy są dobre chęci. Oprócz nich potrzebować będziemy tektury, dziurkacza, trzy kółka na klucze lub tasiemkę, zróżnicowane fakturowo materiały, klej lub taśmę klejącą i czarny flamaster. Najprostsza książeczka będzie uczyła dzieci rozpoznawania różnych faktur - sztruks, aksamit, taśma itd. Każdą z nich przyklejamy na tekturę i podpisujemy flamastrem (np. szorstki – gładki ). Potem robimy dziurki i łączymy kartki w jedną książeczkę. Warto pamiętać, że ograniczeni jesteśmy jedynie własną pomysłowością – można robić książki szeleszczące folią, dzwoniące dzwoneczkami, gruchające ryżem lub fasolą.

Książki dostępne w wypożyczalni oparte są na dobrych tekstach literatury dziecięcej – od klasyków, po współczesnych autorów.

– Potrzebujemy sporo czasu, żeby taką książkę zrobić – tłumaczy Bożena Kazanowska. - Najpierw musimy wybrać tekst, przeanalizować go, przemyśleć jaka ilustracja z jakich materiałów, a potem już zostaje praca z samą ilustracją: jak umocować ją w taki sposób, żeby służyła wielu dzieciom.

Na początku wypożyczalnia składała się zaledwie z kilku książek służących do pracy w Ośrodku dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej w Lublinie. Później narodziła się idea, żeby udostępnić je innym dzieciakom. I tak powstała wypożyczalnia.

- Zaczęliśmy tworzyć więcej książek, przeważnie robią to nauczyciele naszego ośrodka, czasami pomagają nam nauczyciele naszego liceum plastycznego, studencki opowiada Bożena Kazanecka. – Tak powstała wypożyczalnia książek dotykowych, działająca na terenie całej Polski. Nasze książki wysyłamy za darmo rodzicom dzieci niewidomych i słabo widzących. Rodzice nie płacą także za przesyłki.

Wypożyczalnia Książek Dotykowych cały czas potrzebuje rąk do pracy – wolontariuszy, którzy zechcą poświęcić swój czas na stworzenie kolejnych książek z dotykowymi ilustracjami. Najczęściej pracownikom wypożyczalni pomagają uczniowie szkół plastycznych, studenci i artyści, jednak liczy się każda para rąk. Wszystkie informacje jak skontaktować się z wypożyczalnią, w jaki sposób można pomóc a także jak wypożyczać książki dostępne są na stronie www.ksiazkidotykowe.pl

Przeczytaj więcej o Poznańskich Spotkaniach Targowych Książka dla Dzieci i Młodzieży:
Kocia parada na targach książki

Nie brakowało wąsików, spiczastych uszu i ogonów: cała gromada dzieci przebranych za koty paradowała po targach Książki dla Dzieci i Młodzieży.

Kochanowski i Mickiewicz w rytmie hip-hopu!

„Lokomotywa” po polsku i niemiecku, „Słoń Trąbalski”, „Leń” i wiele innych książek przeczytano dzieciom podczas Szarej Godziny w ramach Poznańskich Spotkań Targowych Książka dla Dzieci i Młodzieży.

Maria Kaczyńśka: Internet nigdy nie zastąpi książek!

Maria Kaczyńska, pierwsza dama RP, odwiedziła w piątek Poznańskie Spotkania Targowe „Książka dla Dzieci i Młodzieży”. Udało nam się porozmawiać z nią na temat książek.

Poznań pełen książek

Książka niejedną ma postać. Aby się o tym przekonać, wystarczy odwiedzić pawilon 5 MTP, gdzie od piątkowego poranka trwają Poznańskie Spotkania Targowe – Książka dla Dzieci i Młodzieży.
Sprawdź,

co możesz wygrać w naszych konkursach!
Mój

Modny Poznań
Matura

2010
od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto