Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kobieta w ciąży jest w pracy szczególnie chroniona. Wynikające z tego uprawniania wyjaśnia radca prawny Jonasz Kita

Jerzy Zaborski
Jerzy Zaborski
Kobiety w ciąży są w pracy szczególnie chronione. O przysługujących im uprawnieniach mówi radca prawny.
Kobiety w ciąży są w pracy szczególnie chronione. O przysługujących im uprawnieniach mówi radca prawny. Pixabay
Kobieta w ciąży jest w pracy szczególnie chroniona. Czy pracodawca może w takiej sytuacji wypowiedzieć umowę o pracę zawartą na okres próbny? O uprawnieniach przysługujących kobietom przypomina Jonasz Kita, radca prawny z kancelarii Lex Projects.

Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę pracownicy w okresie ciąży (a także w okresie urlopu macierzyńskiego), chyba, że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i - reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa - wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy albo nastąpiło ogłoszenie upadłości lub likwidacji pracodawcy.

Umowa o pracę zawarta na czas określony albo na okres próbny, przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu. Przepisu tego nie stosuje się jednak do umowy o pracę na czas określony zawartej w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy.

Ciężarne mają zakaz prac uciążliwych i niebezpiecznych

Niezależnie od powyższego, warto wskazać, iż pracodawca nie może zatrudniać kobiety w ciąży w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej, jak również bez zgody pracownicy - delegować jej poza stałe miejsce pracy oraz zatrudniać w systemie przerywanego czasu pracy. Ponadto pracodawca zatrudniający pracownicę w porze nocnej jest obowiązany na okres jej ciąży zmienić rozkład czasu pracy w sposób umożliwiający wykonywanie pracy poza porą nocną, a - jeżeli jest to niemożliwe lub niecelowe - przenieść pracownicę do innej pracy, której wykonywanie nie wymaga pracy w porze nocnej. W razie braku takich możliwości pracodawca jest obowiązany zwolnić pracownicę na czas niezbędny z obowiązku świadczenia pracy.

Należy również podkreślić, że obowiązuje zakaz wykonywania przez kobiety w ciąży prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia, mogących mieć niekorzystny wpływ na ich zdrowie lub przebieg ciąży (przykładowo za pracę zabronioną uznaje się podnoszenie i przenoszenie przedmiotów o masie przekraczającej 3 kg).

Nadto pracodawca jest obowiązany udzielać kobiecie w ciąży zwolnień od pracy na zalecone przez lekarza badania lekarskie przeprowadzane w związku z ciążą, jeżeli badania te nie mogą być przeprowadzone poza godzinami pracy. Za czas nieobecności w pracy z tego powodu pracownica w ciąży zachowuje prawo do wynagrodzenia.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kobieta w ciąży jest w pracy szczególnie chroniona. Wynikające z tego uprawniania wyjaśnia radca prawny Jonasz Kita - Gazeta Krakowska

Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto