Klucze. Śmieciowym „kukułkom” mówią zdecydowane „nie”. Urzędnicy apelują, aby reagować będąc świadkiem wyrzucania śmieci do lasu

Jerzy Zaborski
Jerzy Zaborski
W lasach można trafić na różne dziwne przedmioty. A wystarczy je oddać do PSZOK w Kluczach
W lasach można trafić na różne dziwne przedmioty. A wystarczy je oddać do PSZOK w Kluczach Pixabay
Udostępnij:
W gminie Klucze zaobserwowano narastające zjawisko powstawania dzikich wysypisk śmieci, głównie w lasach. Urzędnicy przypominają, że to świadczy nie tylko o braku kultury i szacunku dla innych, ale za zaśmiecanie środowiska grożą kary. Wystarczy odrobina dobrej woli, żeby dostarczyć odpady także te o większych gabarytach do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów (PSZOK).

- Należy pamiętać, że lasy, będące własnością Skarbu Państwa, są terenami ogólnodostępnymi dlatego zabezpieczenie takich terenów przed wyrzucaniem śmieci jest znacznie ograniczone – zwracają uwagę w kluczewskim urzędzie.

Warto przypomnieć, że wywożenie odpadów do lasów, czy też wyrzucanie ich do przydrożnych rowów, jest zabronione. Także spalanie ich w domowych piecach. Wszystkie te działania zagrażają środowisku i samym mieszkańcom.

W ramach obecnego systemu gospodarki odpadami w gminie Klucze, każdy mieszkaniec może oddać firmie odbierającej odpady komunalne dowolną ilość zmieszanych i segregowanych odpadów powstałych w gospodarstwie domowym.

Śmieci w kluczewskim PSZOK bez dodatkowych opłat

Ponadto mieszkańcy mogą bez dodatkowych opłat oddać selektywnie zebrane odpady komunalne, czyli: meble, odpady remontowo-budowlane i inne, w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) w Kluczach.

- Trzeba tylko w PSZOK wykazać się ważną deklaracją wnoszenia opłaty komunalnej za odbiór śmieci w gminie Klucze, bo jest on przeznaczony dla jej mieszkańców – wyjawiają w kluczewskim urzędzie.

Urzędnicy przypominają, że wystarczy odrobina dobrej woli, aby większe odpady dostarczyć do PSZOK, który otwarty jest we wtorki i czwartki w godz. od 10 do 17 natomiast w soboty od godz. 8 do 14.

- Prosimy, aby nie wyrzucać do lasów odpadów budowlanych z remontów. Należy pamiętać, że często porzucone odpady zalegają na prywatnych działkach, więc ich uprzątnięcie spoczywa na właścicielach nieruchomości – tłumaczą w kluczewskim urzędzie.

Każdy, kto jest świadkiem podrzucania śmieci proszony jest o natychmiastowy kontakt z policją. Za nielegalny wywóz śmieci można dostać mandat do 500 zł. W przypadku odmowy jego przyjęcia, dużej skali zjawiska, powtarzalności procederu lub wyjątkowej uciążliwości, sprawa trafia do sądu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie