Klucze. Ambitny budżet na 2021 rok, pozwalający gminie na rozwój. Będzie sporo inwestycji. Zobaczcie jakie

Jerzy Zaborski
Jerzy Zaborski
Inwestycje drogowe będą jednym z ważniejszych zadań w budżecie gminy Klucze w 2021 roku Fot. Tadeusz Żurek
W Kluczach jednogłośnie uchwalono budżet gminy na 2021 rok. Zarówno radni, jak i wójt Norbert Bień, określili budżet jako rekordowy i stymulujący rozwój. To największy budżet w historii gminy, wynoszący 96 mln złotych. Wiążą się z nim znaczące inwestycje.

Budżet jest naprawdę imponujący. 23 procent przeznaczono na inwestycje. Wójt podkreślił, że bardzo ważna w tym trudnym okresie pandemii jest pomoc rządu i wsparcie unijne, bo dzięki nim gmina może tak dużo inwestować, co przekłada się na ożywienie w gospodarce i miejsca pracy.

- Budżet na przyszły rok jest projektem rekordowym i najbardziej rozwojowym w historii gminy. Jest to także bardzo duże wyzwanie, bo jego realizacja przypada na trudny czas walki z wciąż obecnym koronawirusem – zwraca uwagę Norbert Bień, wójt kluczewskiej gminy.

Podczas dyskusji poprzedzającej uchwalenie budżetu również przewodniczący Rady Gminy Klucze Bogusław Paś jak i radni podkreślali, jak bardzo jest to rozwojowy budżet i doceniali realizowane już oraz zaplanowane inwestycje, jak generalny remont pałacyku Dietla i budynku „starej gminy”, które od dawna były wyczekiwane przez mieszkańców.

Na zadania, które gmina zamierza zrealizować w 2021 roku, zaplanowano dochody w łącznej kwocie 86 979 791,89 zł (73 848 657,50 zł stanowią dochody bieżące gminy, a kwotę 13 131 134,39 zł dochody majątkowe). Wśród dochodów znaczną część będzie stanowić subwencja oświatowa, udziały w podatku dochodowym od osób fizycznych, dotacje na zadania zlecone z zakresu administracji rządowej (w tym dotacja na świadczenia wychowawcze), a także wpływy z podatków od nieruchomości oraz rolnego, leśnego i od środków transportowych.

Duży udział w dochodach w przyszłorocznym budżecie będą miały również dotacje celowe z programów finansowanych ze środków europejskich – przede wszystkim z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 - na dofinansowanie zadań zaplanowanych na przyszły rok, kontynuowanych lub zakończonych w tym roku. Do budżetu trafią też środki z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Na wydatki w 2021 roku przeznaczono kwotę 96 232 637,03 zł, z czego 73 667 519,66 zł stanowią wydatki bieżące, natomiast 22 565 117,37 zł to wydatki majątkowe, stanowiące ok. 23% wydatków ogółem.

Przychody gminy w przyszłorocznym budżecie to kwota 10 905 720,10 zł, a rozchody, stanowiące spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań, zaplanowano na kwotę 1 652 874,96 zł.

Inwestycje będą prowadzone w każdej dziedzinie. Ważne będą remonty dróg gminnych, ale nie zapomniano także o aspektach sportowych i turystycznych, czyli utworzenia pętli rowerowych w ramach zintegrowanego projektu dla całego powiatu olkuskiego. Planowana jest budowa hali sportowej przy Szkole Podstawowej w Kluczach. W sferze poprawy bezpieczeństwa planowany jest zakup wozu dla OSP w Rodakach. Urzędnicy zatroszczyli się także o petentów, by mogli wiele spraw załatwić przez internet.

Inwestycje gminne zaplanowane w 2021:

 • kontynuowane zadań związanych z rewitalizacją centrum Klucz – sfinalizowanie prac kapitalnego remontu obu zabytkowych dworków Dietla (wraz z przygotowaniem ekspozycji multimedialnej w jednym z budynków) oraz zagospodarowanie otoczenia i parku przy zabytkowym pałacyku

 • modernizacja i rozbudowa Domu Kultury „Papiernik” w Kluczach

 • budowa hali sportowej przy Szkole Podstawowej w Kluczach

 • zadania związane z modernizacją lub przebudową dróg gminnych, tj. przebudową drogi gminnej w Rodaki (ul. Sosnowa) wraz z budową oświetlenia ulicznego, modernizacją dróg dojazdowych do pól i budową drogi dojazdowej na „Różę Wiatrów” na Pustyni Błędowskiej

 • wsparcie inwestycji na drogach powiatowych (zadania realizowane przez Powiat Olkuski ze wsparciem finansowym Gminy Klucze), tj. przebudowa drogi powiatowej w Rodakach, Ryczówku i Kwaśniowie Górnym oraz na modernizacja drogi powiatowej w Zalesiu Golczowskim

 • projekt w sferze rekreacji i turystyki - „Utworzenie pętli rowerowych oraz infrastruktury turystycznej na obszarze powiatu olkuskiego jako zintegrowanego produktu turystycznego"

 • kontynuowanie projektów związanych z efektywnym wykorzystaniem „zielonej energii” i przeciwdziałaniem zanieczyszczeniu środowiska, takich jak "Ekopartnerzy na rzecz słonecznej energii Małopolski"oraz dofinansowanie wymiany przez mieszkańców przestarzałych kotłów węglowych na kotły zasilane paliwem ekologicznym

 • projekt „E-usługi publiczne w Urzędzie Gminy Klucze”

 • modernizacja budynku komunalnego przy ul. Kolejowej 11w Jaroszowcu

 • zakup średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Rodakach

 • przebudowa sanitariatów w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Bydlinie oraz kontynuacja prac nad modernizacją energetyczną budynków publicznych w Ryczówku i Cieślinie

Czytaj także

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie