Kariera w medycynie bez studiów - czy to możliwe? Sprawdź kierunki w szkole policealnej!

Materiał informacyjny GoWork
Świadomość potrzeby dbania o zdrowie stale wzrasta, dlatego wszelkie zawody związane z medycyną zyskują na znaczeniu. Jednak kariera w tej branży nie dotyczy wyłącznie lekarza czy pielęgniarki. Pracę w sektorze medycznym można znaleźć również dzięki kształceniu w szkole policealnej. Sprawdzamy, jak rozwinąć się zawodowo w tym kierunku i w jakich zawodach można zdobyć kwalifikacje bez studiów.

Praca w branży medycznej po szkole policealnej

Szkoła policealna to rozwiązanie, które daje możliwość zdobycia wartościowego zawodu również w branży medycznej. Mogą z niego skorzystać zarówno wchodzące na rynek pracy osoby młode, jak i doświadczeni pracownicy, którzy chcą się dokształcić w danym kierunku lub po prostu przebranżowić.

Kandydaci do pracy wspierającej zdrowie pacjentów mają przed sobą wiele ciekawych perspektyw. Kształcenie w szkole policealnej umożliwia przykładowo zdobycie kwalifikacji w zawodzie masażysty, dietetyka, opiekuna medycznego, czy rozwoju kariery w sektorze stomatologicznym.

Co ważne, wiele z oferowanych kierunków medycznych dotyczy profesji przyszłościowych, a więc takich, które będą zyskiwać na popularności, tym samym dając coraz lepsze perspektywy zawodowe i finansowe.

Szkoła policealna a studia

Wiele osób zastanawia się, czy szkoła policealna jest lepsza niż studia. Biorąc pod uwagę specyfikę obecnego rynku pracy, wygląda na to, że często to właśnie ta pierwsza opcja zapewnia uczącym się większe korzyści.

Czy jest sens podejmowania nauki na studiach? Coraz częściej pracodawcy biorą pod uwagę praktyczne umiejętności i obycie w zawodzie, dlatego wykształcenie zdecydowanie schodzi na dalszy plan. Ze względu na mocny nacisk na zajęcia praktyczne w szkole policealnej, uzyskanie danego certyfikatu pomaga uzyskać przewagę nad innymi kandydatami w procesie rekrutacji.

Kolejna kwestia to dostępność. Dostanie się na studia wymaga spełnienia wielu kryteriów, a utrzymanie się na nich często bazuje na opanowaniu głównie wiedzy teoretycznej. W przypadku szkoły policealnej jest nieco inaczej. Jest ona dostępna dla wszystkich, którzy ukończyli szkołę średnią (nie jest potrzebna matura). Aby uzyskać certyfikat, również trzeba zdać egzaminy, jednak tutaj program nauczania obejmuje wiele godzin praktyk w zawodzie.

Kolejnym czynnikiem, który daje szkole policealnej przewagę nad studiami, jest możliwość pogodzenia zajęć z pracą zarobkową. Na studiach dziennych taka opcja często nie wchodzi w grę. Z kolei tryb zaoczny wiąże się z dużymi kosztami. Szkoła policealna GoWork wychodzi naprzeciw potrzebom swoich słuchaczy, dając im swobodny wybór w formie kształcenia. Dostępny jest bowiem różny tryb nauki - dzienny, wieczorowy, zaoczny i weekendowy. Słuchacze mogą więc dostosować sposób kształcenia do indywidualnych potrzeb, często nie ponosząc nawet żadnych kosztów (opcja kierunków darmowych).

Kariera w medycynie bez studiów - jakie kierunki oferuje szkoła policealna?

Aby potwierdzić różnorodne możliwości rozwoju zawodowego w medycynie bez konieczności ukończenia studiów, można tu wymienić liczne kierunki, jakie oferuje Szkoła Policealna GoWork w Krakowie. Poniżej krótko opisujemy szczegóły dotyczące poszczególnych zawodów.

1. Masaż z rehabilitacją
To idealny kierunek dla osób, które chcą poznać różne metody masażu, zatrudnić się w placówce oferującej usługi medyczne lub działać na własny rachunek udzielając indywidualnych porad. Nauka na kierunku technik masażysta w Krakowie trwa dwa lata i jest dostępna dla słuchaczy również w wersji bezpłatnej.

2. Asystentka stomatologiczna z ortodoncją
Asystentka stomatologiczna to bardzo praktyczny zawód. Pracę na tym stanowisku można znaleźć w wielu gabinetach stomatologicznych, których jest coraz więcej. Kierunek asystentka stomatologiczna w Krakowie obejmuje zajęcia związane z obsługą sprzętu diagnostycznego, właściwą współpracą ze stomatologiem, prowadzeniem dokumentacji medycznej, czy konserwacją sprzętu. Nauka trwa rok i kończy się zewnętrznym egzaminem praktycznym i teoretycznym z kwalifikacji K1 - Asystowanie lekarzowi dentyście i utrzymanie gabinetu w gotowości do pracy.

3. Higienistka stomatologiczna z implantologią
Higienistka stomatologiczna również znajdzie zatrudnienie w gabinetach, jednak ma nieco więcej obowiązków niż sama asystentka. Do jej zadań należy również wykonywanie zabiegów profilaktyczno-leczniczych, czy wstępnych badań diagnostycznych. Kształcenie na tym kierunku w Krakowie trwa dwa lata i kończy się zewnętrznym egzaminem pod koniec IV semestru.

4. Opiekun medyczny
Ten kierunek jest bezpośrednio związany z pomocą udzielaną innym ludziom. Słuchacze, kształcąc się jako opiekun medyczny, uzyskują zaawansowaną wiedzę dotyczącą opieki nad osobą niesamodzielną m.in. na temat wykonania zabiegów higieniczno-pielęgnacyjnych. Egzamin kończący naukę i potwierdzający zdobycie kwalifikacji odbywa się pod koniec trzeciego semestru.

5. Biomasażysta
Kształcenie w zawodzie biomasażysty polega na nauce wykonywania zabiegów relaksacyjnych i biostymulacyjnych. Taka osoba z łatwością znajdzie zatrudnienie w gabinetach odnowy biologicznej, w gabinetach kosmetycznych, czy ośrodkach SPA. Na kierunku biomasażysty słuchacze realizują łącznie minimum 200 godzin zajęć.

6. Instruktor fitness
Kierunek instruktora fitnessu w Szkole Policealnej GoWork zapewnia naukę różnych technik prowadzenia zajęć oraz wiedzę z zakresu anatomii i żywienia. Nabyte kwalifikacje umożliwiają pracę w wielu miejscach m.in. klubach rekreacyjnych, czy placówkach wypoczynkowych. Nauka na tym kierunku trwa rok, obejmując minimum 200 godzin zajęć.

7. Opiekun osoby starszej
Kształcenie na tym kierunku dotyczy wiedzy o świadczeniu usług opiekuńczych oraz o sposobach udzielania pomocy starszej osobie przy podstawowych czynnościach. W ramach nauki odbywają się też zajęcia z podstaw przedsiębiorczości w pracy, języka migowego i języka obcego. Egzamin na opiekuna osoby starszej odbywa się po dwuletnim kształceniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na olkusz.naszemiasto.pl Nasze Miasto