Już od pięciu lat przedsiębiorcy korzystają ze wsparcia Polskiej Strefy Inwestycji

Materiał informacyjny Krakowskiego Parku Technologicznego
Wideo
od 16 lat
Często słyszymy w różnych miejscach i przy różnych okazjach mocno zużyty slogan „Z pewnością żyjemy w ciekawych czasach”. Można polemizować, że w Polsce nigdy nudno nie było, ale jest grupa społeczna, która bez dłuższego zastanawiania się, przyzna rację. Są to przedsiębiorcy, którzy w ostatnich latach zmagali się z problemami, które przyniosła pandemia covid 19 oraz wojna za naszą wschodnią granicą. Jeśli dołożymy do tego ciągłą walkę z konkurencją, zmieniające się przepisy prawne czy nagłe spadki popytu, nie będzie dużym ryzykiem stwierdzenie, że przedsiębiorcy w Polsce nie narzekają na nudę.

Wielu ekspertów zajmujących się gospodarką często podkreśla, że tak trudne i niepewne czasy sprzyjają odważnym. I nie mają bynajmniej na myśli tych przedsiębiorców, którzy skaczą bez zastanowienia na przysłowiową głęboką wodę. Są bowiem takie instrumenty wsparcia, które pomagają przedsiębiorcom podjąć przemyślaną decyzję o rozwoju firmy.

- Przedsiębiorcy już od pięciu lat mogą liczyć na wsparcie ze strony Polskiej Strefy Inwestycji. Tej współpracy pomiędzy PSI a małopolskimi przedsiębiorcami nie zakłóciły wspomniane zmienne warunki, choć, szczególnie w roku 2020, mieliśmy do czynienia ze spowolnieniem gospodarczym. Mimo bardzo niepewnej sytuacji rynkowej przedsiębiorcy nie bali się postawić na rozwój i uznali ulgę podatkową, jaką mogli otrzymać w ramach wsparcia PSI za sensowne i potrzebne narzędzie. W tamtym okresie Krakowski Park Technologiczny wydał 30 decyzji o wsparciu, a przedsiębiorcy zadeklarowali inwestycje na poziomie ponad miliarda złotych. Rok później, w 2021 r., decyzji o wsparciu w Małopolsce i powiecie jędrzejowskim było już ponad 100% więcej (68), a nakłady inwestycyjne przekroczyły sumę dwóch i pół miliarda złotych. Imponująca była również liczba nowo zatrudnionych pracowników - łącznie 1127 osób – komentuje Tadeusz Zaremba, prezes zarządu Krakowskiego Parku Technologicznego.

Początkowy okres pandemii przyniósł ogromną niepewność. Nigdy do tej pory polski biznes nie mierzył się z takimi trudnościami. Optymizm związany z inwestowaniem w rozwój przedsiębiorstwa, zastąpiły niełatwe decyzje mające na celu przetrwanie firmy. Także w tak trudnych czasach przedsiębiorcy mogli liczyć na wsparcie Krakowskiego Parku Technologicznego, który starał się przekonywać do korzystania z rozwiązań Polskiej Strefy Inwestycji.

Cała Polska specjalną strefą ekonomiczną

Polska Strefa Inwestycji to program wsparcia, który zastąpił funkcjonujące w Polsce od 1994 r. specjalne strefy ekonomiczne. SSE stanowiły wydzielone obszary, na których inwestycje były prowadzone na preferencyjnych warunkach, z prawem do zwolnienia z podatku dochodowego. Był to instrument, który miał przyciągać do Polski zagraniczny kapitał. W kolejnych latach, kiedy polska gospodarka złapała wiatr w żagle, a bezrobocie stało się przeszłością, nowymi wyzwaniami rynku okazały się wdrożenia innowacji, robotyzacji i automatyzacji. System specjalnych stref ekonomicznych coraz mniej przystawał do tych warunków i wymagał istotnych zmian, by nadal mógł efektywnie wspierać rozwój gospodarczy Polski. I tak specjalne strefy ekonomiczne w 2018 r. stały się Polską Strefą Inwestycji. Polska Strefa Inwestycji nie jest ograniczona terytorialnie do konkretnych obszarów i dotyczy całego kraju.

- Ten instrument wsparcia bardzo się sprawdza w Małopolsce. Do tej pory w województwie brakowało dostępnych terenów inwestycyjnych, na których można było inwestować i otrzymać wsparcie publiczne. PSI otwiera drogę każdemu przedsiębiorcy i umożliwia otrzymanie ulgi podatkowej na wybranych przez siebie terenach, również tych prywatnych. W kolejnych latach bijemy rekordy inwestycji realizowanych w naszym regionie w ramach Polskiej Strefy Inwestycji, a nad dotarciem do kolejnych przedsiębiorców będziemy dalej intensywnie pracować – razem z samorządami, będącymi naszymi najważniejszymi partnerami – dodaje Tadeusz Zaremba.

Przykładem firmy, która mimo obiektywnych trudności, świetnie wykorzystała możliwości rozwoju poprzez współpracę w ramach Polskiej Strefy Inwestycji jest producent wafli zbożowych z Zatora – Eurowafel. KPT jako operator PSI wspomagał proces unowocześnienia linii produkcyjnej. Zainstalowano urządzenia, dzięki którym poprawiono proces kontroli produkcji. Podniesiono jakość wyrobów, także w zakresie wymagań dotyczących opakowań produktów. Eurowafel z powodzeniem przeprowadził także proces uniezależnienia fabryki od cen energii instalując nowoczesne panele fotowoltaiczne.

POLSKA STREFA INWESTYCJI

  • zwolnienie z podatku dochodowego CIT lub PIT, na okres 12 lub 15 lat
  • tereny inwestycyjne w całej Małopolsce i powiecie jędrzejowskim
  • szkolenia i spotkania informacyjne
  • Baza wiedzy dla firm korzystających z PSI
  • Opieka poinwestycyjna

2023 to wzrost pomocy dla przedsiębiorców z Małopolski Zachodniej

Na podstawie decyzji Komisji Europejskiej z 16 lutego 2023 wzrosła intensywność pomocy w czterech powiatach Małopolski Zachodniej: chrzanowskim, oświęcimskim, olkuskim i wadowickim. Otrzymywane wsparcie jest zróżnicowane, w zależności od wielkości przedsiębiorstwa, ale największą pomoc mogą otrzymać mikro i mali przedsiębiorcy - aż 70% poniesionych nakładów inwestycyjnych.. Na 60% mogą liczyć średniej wielkości firmy, natomiast duże – na 50%. Aktualne zasady dotyczące Małopolski Zachodniej będą obowiązywały do 31 grudnia 2027 roku, czyli relatywnie długo. Przedsiębiorcy decydujący się na wykorzystanie wsparcia w ramach tego projektu mogą liczyć na dodatkowe korzyści.

- Tworzymy najlepsze warunki dla inwestycji w Małopolsce, realizując ambitne projekty, współpracując z samorządami i przyciągając nowe inwestycje do regionu. Wykorzystanie potencjału Krakowa, to również wzmacnianie roli wszystkich miast i gmin Małopolski. Wspólnie kreujemy rozwój regionu - dodaje Tadeusz Zaremba.

Na przedsiębiorców, którzy jeszcze nie zdecydowali się na wykorzystanie szansy, jaką daje współpraca z Polską Strefą Inwestycji czekają, zawsze chętni do pomocy, eksperci z Krakowskiego Parku Technologicznego.

Więcej informacji pod adresem:www.kpt.krakow.pl

Co to jest PSI?

Polska Strefa Inwestycji (PSI) to forma wsparcia dla firm planujących nowe inwestycje.

Inwestycja w ramach PSI pozwala na zwolnienie z podatku dochodowego CIT lub PIT na okres 12 lub 15 lat. Zwolnienia podatkowe w ramach PSI polegają na tym, że firma ponosząc koszty inwestycji, może dzięki decyzji o wsparciu odliczyć od 40% do 70%, w ramach niezapłaconego podatku dochodowego. Ulgę podatkową można otrzymać na utworzenie nowego przedsiębiorstwa, zwiększenie zdolności produkcyjnej, wprowadzenie nowych produktów, wdrożenie nowego sposobu produkcji lub nabycie aktywów należących do zakładu, który został zamknięty.

Program Polska Strefa Inwestycji oznacza również, że w praktyce firma nie zapłaci podatku, do momentu wyczerpania przyznanej puli.

Inwestycja może zostać usytuowana na wszystkich terenach (prywatnych i publicznych). O wsparcie może ubiegać się zarówno mały, średni jak i duży przedsiębiorca. Krakowski Park Technologiczny jest operatorem PSI w Małopolsce i powiecie jędrzejowskim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Już od pięciu lat przedsiębiorcy korzystają ze wsparcia Polskiej Strefy Inwestycji - Dziennik Polski

Wróć na olkusz.naszemiasto.pl Nasze Miasto