Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Janusz Palikot zostaje w radzie MOCAK-u. Maria Anna Potocka tłumaczy jego kontrowersyjne słowa

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Janusz Palikot pozostanie członkiem rady Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK
Janusz Palikot pozostanie członkiem rady Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK Joanna Urbaniec
Kontrowersyjne wypowiedzi Janusza Palikota, który od grudnia 2022 roku zasiada w radzie Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie, nie pozbawią go tego stanowiska. Dyrektorka muzeum Maria Anna Potocka tłumaczy, że były polityk "chciał potrząsnąć hipokryzją z jaką traktujemy nieszczęśników wyrzuconych poza nawias społeczeństwa" nazywając bezdomną kobietę "ludzkim śmieciem".

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce? Nawet za 2,5 roku

od 16 lat

„Bezdomne ludzkie śmieci. Onanizowała się w śmietniku. Na ulicy. W śmieciach. W dzień. Obok przechodziło masę ludzi, nie zwracając uwagi na podniecone, zwierzęce, obłąkane podniecenie. Jęki śmiecia ludzkiego. Bezdomna, narkomanka, wariatka w agonalnym już stanie. Nie kontrolująca żadnych czynności życiowych. Jak Lizawieta u Dostojewskiego” – relacjonuje swój pobyt w San Francisco Janusz Palikot. - "Więźniowie z Majdanka mieli w sobie więcej z człowieka, mimo potwornego wycieńczenia i poniżenia, niż bezdomni z Kalifornii. To były nie tyle widma, ile jakby same organy, już niczym nie połączone w człowieka" - czytamy wpis byłego polityka.

Zdaniem Marii Anny Potockiej, używając słowa "śmieci", "pan Palikot chciał potrząsnąć hipokryzją z jaką traktujemy nieszczęśników wyrzuconych poza nawias społeczeństwa. Z jednej strony poprawne słowa, z drugiej brak jakiejkolwiek konstruktywnej pomocy i psychologicznego wsparcia".

"Stylistyka Palikota od lat jest sławna z – często uzasadnionych – prowokacji. Ten tekst, używający ryzykownych słów, jest właśnie taką prowokacją" - tłumaczy w swoim oświadczeniu dyrektorka MOCAK-u.

"Nasza cywilizacja nie potrafi poradzić sobie z bezradnymi ludźmi, którzy „brną” w bezdomność, po drodze skazując swoje ciało i umysł na coraz większą degradację. Wspieramy ich darmową zupą i niecierpliwie rzuconych groszem, brzydzimy się do nich zbliżyć, ale społecznie nie potrafimy – być może nie chcemy – im pomóc. Jedyne co umiemy to dobierać poprawne słowa. Słowa, udające szacunek wobec ludzi poniżonych przez niemożność spełnienia się i życiową bezradność, niewiele dadzą. Ci ludzie są ofiarami naszego zaniechania i są spychani do poziomu społecznych „śmieci”" - wyjaśnia Maria Anna Potocka.

Problemy związane z systemem opieki nad osobami w kryzysie bezdomności i sposobami wyprowadzania ich z tego stanu to jedna kwestia, sposób, w jaki o tym mówimy, to druga kwestia. O tym mówią członkowie krakowskiej Rady ds. dialogu społecznego w obszarze bezdomności.

„Wyrażamy ubolewanie, że w XXI wieku osoby powszechnie znane i aspirujące do wywierania wpływu na życie publiczne, posługują się krzywdzącym językiem nienawiści wobec tych, których należałoby wspierać w podejmowaniu prób przezwyciężenia swojej trudnej sytuacji życiowej” – czytamy w oświadczeniu Rady ds. dialogu społecznego w obszarze bezdomności powołanej przez Prezydenta Krakowa. - „Stanowczo sprzeciwiamy się wobec pojawiających się w przestrzeni publicznej sformułowań naruszających godność osób znajdujących się w kryzysie bezdomności”.

Przypomnijmy, były polityk jest od grudnia ubiegłego roku członkiem Rady Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, w której znalazł się z rekomendacji Marii Anny Potockiej, dyrektorki muzeum, jako wieloletni mecenas MOCAK-u.

Obok Janusza Palikota w Radzie Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK znaleźli się: prof. Dorota Folga Januszewska, była Prezydent Polskiego Oddziału ICOM, wicedyrektor Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie oraz członkini i przewodnicząca drugiej kadencji rady MOCAK-u; prof. Jerzy Hausner z Uniwersytetu Ekonomicznego; Piotr Krajewski - główny kurator WRO, który zasiadła także w pierwszej kadencji Rady Muzeum Sztuki Współczesnej; filozof i publicysta Janusz Majcherek; Katarzyna Olesiak - dyrektorka Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urząd Miasta Krakowa; biznesmen Jacek Prusek, malarka Beata Stankiewicz a także dyrektorka Międzynarodowego Centrum Kultury - Agata Wąsowska-Pawlik.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Janusz Palikot zostaje w radzie MOCAK-u. Maria Anna Potocka tłumaczy jego kontrowersyjne słowa - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto