Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Górnictwo. Wszystko, co potrzebujesz wiedzieć o rekompensatach za utracony deputat węglowy

MMG
W dniu 22 stycznia 2019 roku weszła w życie ustawa z dnia 23 listopada 2018 roku o świadczeniu rekompensacyjnym z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla oraz z tytułu zaprzestania pobierania bezpłatnego węgla przez osoby niebędące pracownikami przedsiębiorstwa górniczego. O co w niej chodzi wyjaśnia Jonasz Kita, prawnik i aplikant radcowski z Lex Projects.

Zgodnie z treścią przywołanej ustawy o świadczenie rekompensacyjne, wypłacane jednorazowo w kwocie 10 tysięcy złotych będą mogły ubiegać się osoby (w niektórych przypadkach ich najbliższa rodzina), którym przedsiębiorstwa górnicze zaprzestały wydawać bezpłatny węgiel w naturze lub w ekwiwalencie pieniężnym.

W 2019 roku świadczenie będą mogły otrzymać osoby, których nie objęła poprzednia ustawa z dnia 12 października 2017 roku o świadczeniu rekompensacyjnym z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla, a więc m. in. wdowy i sieroty po górnikach, którzy zginęli przy pracy lub zmarli, jako czynni pracownicy kopalń, a także osoby na świadczeniach przedemerytalnych. Z rozwiązań zawartych w nowej ustawie mogą skorzystać również osoby, które spóźniły się z wnioskami składanymi w ubiegłym roku oraz te, których wnioski nie zostały zweryfikowane przed zakończeniem okresu wypłat poprzedniej ustawy.

Osoby ubiegające się o rekompensatę muszą złożyć oświadczenia, że nie wystąpią na drogę sądową w sprawie odebranego deputatu, a jeśli już wystąpiły – wycofać pozwy. Nie ma bowiem możliwości połączenia rekompensaty z jednoczesnym roszczeniem w sprawie deputatu w sądzie. Rekompensata nie przysługuje osobie uprawnionej, której roszczenie z tytułu prawa do bezpłatnego węgla podlega zaspokojeniu na podstawie prawomocnego wyroku sądowego oraz osobie, której roszczenie z tytułu prawa do rekompensaty zostało już zaspokojone na podstawie przepisów poprzedniej ustawy, tj. z dnia 12 października 2017 roku o świadczeniu rekompensacyjnym z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla.

Osoby uprawnione do świadczenia będą mogły składać wnioski o wypłatę świadczenia od momentu wejścia ustawy w życie, tj. od 22 stycznia 2019 roku, przez kolejne 90 dni. Wypłata rekompensat rozpocznie się 1 czerwca 2019 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Górnictwo. Wszystko, co potrzebujesz wiedzieć o rekompensatach za utracony deputat węglowy - Gazeta Krakowska

Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto