Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Elektroniczna taca. Pierwszy ofiaromat w stanął w krakowskim kościele

Pog
Ofiaromat w kościele św. Maksymiliana Marii Kolbego
Ofiaromat w kościele św. Maksymiliana Marii Kolbego Materiały prasowe/Karol Sobczyk
W kościele św. Maksymiliana Marii Kolbego w krakowskich Mistrzejowicach stanął pierwszy w Archidiecezji Krakowskiej ofiaromat. Urządzenie pozwala składać ofiary na potrzeby parafii za pomocą transakcji bezgotówkowych. Wierni na elektroniczną tacę będą mogli dawać dowolną kwotę za pomocą karty kredytowej, debetowej czy smartfona.

WIDEO: Krótki wywiad

- Wspólnie z biurem ekonomicznym Archidiecezji Krakowskiej przygotowaliśmy urządzenie, które pozwala na składanie darowizn w sposób bezgotówkowy - za pomocą karty, telefonu czy zegarka i które nie wymaga zaangażowania dodatkowej osoby w obsługę terminala – mówi Karol Sobczyk, lider krakowskiej wspólnoty „Głos na Pustyni”, pomysłodawca i odpowiedzialny za wdrożenie w Archidiecezji Krakowskiej ofiaromatów.

Ofiaromat ma formę stojącej elektronicznej skarbony i bywa nazywany też daromatem, elektroniczną tacą czy e-tacą. Urządzenie umożliwia wskazanie lub samodzielne wpisanie kwoty ofiary, wybór celu, na który środki zostaną przeznaczone i przekazanie tych środków poprzez transakcję zbliżeniową. Potwierdzenie takiej operacji jest opcjonalne i jest przesyłane SMS-em na numer darczyńcy.

Urządzenie jest personalizowane. - Możemy wykonać urządzenie adekwatne do estetyki wnętrza kościoła, a każdy proboszcz może w prosty sposób decydować o tym, co pojawia się na wyświetlaczu urządzenia, w tym m. in. wskazywać cele, na które darczyńca będzie mógł przekazać ofiarę (np. utrzymanie kościoła, remont prezbiterium, pomoc ubogim) – wyjaśnia Karol Sobczyk. Ofiaromat posiada wersje językowe. Wzorowany jest na podobnych urządzeniach funkcjonujących już w wielu krajach Europy (m. in. w Hiszpanii, Francji, Anglii, Włoszech czy na Węgrzech).

Oddolny pomysł wspólnot katolickich

Projekt został zrealizowany przez zespół ludzi czynnie zaangażowanych w krakowskie wspólnoty katolickie, którzy wspólnie chcą wspierać Kościół swoim doświadczeniem i kontaktami zawodowymi, aby mogły one służyć w rozwoju Kościoła i wzmacniać jego finansowanie. – Sami, w ramach swoich miejsc pracy lub działalności, realizujemy różne projekty w branży finansowej i elektronicznej. Tutaj chcieliśmy wyjść naprzeciw potrzebie komunikowanej do nas przez wiernych świeckich i księży, aby stworzyć możliwości składania ofiar bezgotówkowo – mówi Karol Sobczyk.

- Chcieliśmy nie tylko pomóc w realizacji projektu dla Kościoła, ale chcieliśmy go od podstaw współtworzyć z Kościołem – mówi Karol Sobczyk i podkreśla, że prototyp urządzenia konsultowany był z biurem ekonomicznym Archidiecezji Krakowskiej. – Tak, aby finalne rozwiązanie mogło być narzędziem Kościoła, tworzonym przez wiernych dla wiernych – dodaje lider "Głosu na Pustyni". W przygotowanie i realizację przedsięwzięcia od strony koncepcyjnej włączyło się - poza biurem ekonomicznym - wielu świeckich i księży związanych z krakowskimi parafiami i wspólnotami, a od strony operacyjnej firma FirstData, światowy lider płatności elektronicznych.

Projekt został zatwierdzony przez abp. Marka Jędraszewskiego, który wyraził zgodę na wprowadzenie urządzeń do parafii Archidiecezji Krakowskiej i umieszczenie ich w przedsionkach kościołów. Ofiaromaty zostały zaprezentowane księżom podczas kongregacji rejonowych dla kapłanów Archidiecezji Krakowskiej, ale oferta została przedstawiona także ekonomom innych diecezji.

- Od tego czasu przygotowujemy ofiaromaty dla umieszczenia ich w krakowskich parafiach i miejscach kultu, a także pierwsze tego typu urządzenie dla organizacji pozarządowej. Jak dotąd projekt zebrał wiele pozytywnych opinii, również wśród zgromadzeń zakonnych. Otrzymujemy zapytania o możliwość jego montażu w różnych częściach Polski – informuje Karol Sobczyk.

Pierwszy ofiaromat został ustawiony w krakowskich Mistrzejowicach w kościele, o którego budowę zabiegał - i który poświęcał już jako papież - kard. Karol Wojtyła.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Elektroniczna taca. Pierwszy ofiaromat w stanął w krakowskim kościele - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto