Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzisiaj mija 78 rocznica wyzwolenia Olkusza spod okupacji hitlerowskiej. Przyszli Rosjanie

Małgorzata Gleń
Małgorzata Gleń
Uroczystości związane z 78 rocznicą wyzwolenia Olkusza spod niemieckiej okupacji
Uroczystości związane z 78 rocznicą wyzwolenia Olkusza spod niemieckiej okupacji Tadeusz Żurek
20 stycznia 1945 roku Olkusz opuściły ostatnie oddziały armii niemieckiej. Dla mieszkańców Olkusza zakończył się tragiczny czas okupacji hitlerowskiej. Do miasta wkroczyli Rosjanie. Pamięć o wszystkich mieszkańcach Olkusza i ziemi olkuskiej, którzy zginęli podczas II wojny światowej symbolizuje pomnik „Poległym za Ojczyznę i pomordowanym przez faszystów 1939 – 1945" w Parku Miejskim, gdzie w rocznicę burmistrz Roman Piaśnik z przedstawicielami związków kombatanckich złożył kwiaty. Wcześniej honorowy obywatel Olkusza hm. Ryszard Kowal został uhonorowany medalem 40-lecia Związku Żołnierzy Wojska Polskiego.

Uroczystości związane z 78 rocznicą wyzwolenia Olkusza spod niemieckiej okupacji

Rosjanie najpierw zajęli północne tereny ówczesnego powiatu olkuskiego, czyli Pilicę i Wolbrom. Podczas walk duże straty doznały gminy na wschodzie regionu: Sułoszowa, Skała i Trzyciąż. Do walk doszło w Kluczach. tam radzieccy żołnierze pojawili się w już 17 stycznia.

Olkusz z wojennej zawieruchy wyszedł niemal bez szwanku, jeżeli chodzi o zabudowę.

Tak wejście Rosjan do Olkusza opisał pierwszy powojenny burmistrz Jan Kasprzyk:

„18 stycznia Niemcy rozpoczynają ewakuację urzędów, a 20 stycznia około 7 godziny wkraczają wojska Armii Czerwonej przy kilku strzałach armatnich, wówczas z ulicy Wolbromskiej, trafiając w budynek Kacpra Jarno na rogu Górniczej i T. Kościuszko, a następnie z pełną swobodą żołnierz radziecki od północy i wschodu, witany przeważnie przez starsze kobiety chlebem i solą, obejmuje miasto w posiadanie, a nadchodzące oddziały podążają nad Białą Przemszę pod Sławkowem”.

W tym samym dniu Wedle zorganizowany został Komitet Obywatelski, który w budynku Starostwa utworzył Milicję Obywatelską. 28 stycznia odbyło się zgromadzenie przedstawicieli politycznych i obywateli, podczas którego wybrano Miejską Radę Narodową. Wyborów pilnowali wojenny komendant miasta mjr Bazylii Mieżerycki i jego z-ca mjr Gieorgij Piermiakow. Na przewodniczącego MRN wybrano Józefa Urasińskiego, jego zastępcami zostali tow. Franciszek Kula (stary działacz PPS) i dr Tadeusz Puskarczyk. Rada Miejska obrała burmistrza – właśnie Jana Kasprzyka.

3 lutego wybrano Powiatową Radę Narodową. Wyborów pilnowali m.in. funkcjonariusze UB Głuski, Kocjan i Majewski oraz komendant MO por. Stanisław Sikora. Podczas zebrania wznoszono okrzyki na "cześć oswobodzicielskiej Armii Czerwonej”.

Uroczystości związane z 78 rocznicą wyzwolenia Olkusza spod niemieckiej okupacjiTadeusz Żurek

Wkrótce po „wyzwoleniu” zaczynają się aresztowania. Pierwszymi więźniami nowej władzy zostali żołnierze AK i ziemianie polscy, którzy z różnych przyczyn znaleźli się wiosną 1945 r. na ziemi olkuskiej, wśród nich np. Maria hrabina Tarnowska, która w AK dosłużyła się stopnia majora.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olkusz.naszemiasto.pl Nasze Miasto