Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dostali miliony, bo padli ofiarą błędu medycznego. Najwyższe odszkodowania w historii Polski

PD
W galerii przedstawiamy najwyższe odszkodowania przyznane w Polsce poszkodowanym pacjentom. Ich kwoty są milionowe. 

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
W galerii przedstawiamy najwyższe odszkodowania przyznane w Polsce poszkodowanym pacjentom. Ich kwoty są milionowe. Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE. Pixabay
Lekarz tuż obok strażaka i pielęgniarki należy do grupy trzech zawodów, które Polacy darzą największym zaufanie społecznym. Niestety mimo, tego że oczekiwalibyśmy od medyków, aby byli nieomylni, to musimy sobie zdawać, że podobnie jak my sami są tylko ludźmi. A przecież błędy zdarzają się każdemu. Jeszcze kilkanaście lat temu, kiedy doszło do pomyłki w gabinecie lekarskim bądź na sali operacyjnej, pacjent lub jego rodzina słyszeli: "wystąpiły komplikacje". W dzisiejszych czasach coraz więcej Polaków decyduje się dochodzić swoich praw w sądzie po tym, jak ucierpieli w wyniku błędów medycznych. W galerii przedstawiamy najwyższe odszkodowania przyznane w Polsce poszkodowanym pacjentom. Ich kwoty są milionowe. Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

FLESZ - Płaca minimalna pójdzie w górę

Statystyki prowadzone przez Stowarzyszenie Pacjentów „Primum non nocere" wskazują, że w Polsce każdego roku dochodzi do ok. 20 000 błędów medycznych. Oczywiści nie każda sprawa znajduje swój finał w sądzie.

Z roku na rok zwiększa się liczba spraw, w których pacjenci lub ich rodziny występują z roszczeniami w związku z błędami medycznymi. Procesy trwają zazwyczaj wiele lat, bo szpitale nie kwapią się, żeby zawierać ugody.

Część Polaków jednak nadal ma poczucie, że w walce z urzędami oraz instytucjami państwowymi, w tym również z jednostkami służby zdrowia, nie mamy szans.

W galerii przedstawiamy najwyższe odszkodowania przyznane w Polsce poszkodowanym pacjentom.

Tymczasem coraz więcej spraw, które trafiają na wokandę sądową kończą się kilkuset tysięcznymi a nawet milionowymi odszkodowaniami.

Tak było m.in w przypadku 17-letniego chłopca z Warszawy, który do szpitala trafił na rutynową operację wyrostka robaczkowego. Podczas zabiegu doszło do komplikacji anestezjologicznych. Chłopiec był długo niedotleniony, w efekcie doszło do trwałego uszkodzenia mózgu. Od tamtej pory wymaga całodobowej opieki specjalistycznej. Nie mówi, nie ma z nim kontaktu, ma porażenie czterokończynowe. Ostatecznie chłopcu przyznano wysokie jak na polskie warunki zadośćuczynienie - 900 tys. zł. Dostał też wypłacaną co miesiąc rentę w wysokości 16 tys. zł na rehabilitację, opiekę i leczenie, a także prawie 350 tys. zł na specjalistyczne urządzenia, które musi mieć w domu.

Po 15 latach zakończenie znalazła także batalia o odszkodowanie za błąd lekarski przy porodzie. Ostatecznie, prawomocnym wyrokiem sąd zobowiązał szpital do wypłaty pacjentce 2 mln zł odszkodowania z odsetkami i dożywotnią rentę około 13 tys. zł miesięcznie. Z powodu błędu medycznego i zaniedbania dwóch lekarzy, w trakcie porodu na świat przyszło chore dziecko. Doszło do porażenia mózgowego czterokończynowego. Dziś chłopiec ma 15 lat, jeździ na wózku inwalidzkim i wymaga nieustannej opieki.

W galerii przedstawiamy najwyższe odszkodowania przyznane w Polsce poszkodowanym pacjentom.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Dostali miliony, bo padli ofiarą błędu medycznego. Najwyższe odszkodowania w historii Polski - Gazeta Krakowska

Wróć na olkusz.naszemiasto.pl Nasze Miasto