Bukowno może stracić największy walor turystyczny. Sztoła zniknie z mapy?! Jakie będą konsekwencje braku rzeki? ZDJĘCIA

Paweł Mocny
Paweł Mocny
Rzeka Sztoła w Bukownie
Rzeka Sztoła w Bukownie Paweł Mocny
Udostępnij:
Sztoły płynącej przez Bukowno nie trzeba nikomu przedstawiać. Rzeka zasłynęła głównie z przepięknych krajobrazów oraz spływów kajakowych. W pogodne dni wielu mieszkańców spędza tam wolny czas. Sama dolina rzeki Sztoły to główny walor turystyczny gminy Bukowno. Co roku przyciąga on wielu turystów oraz spacerowiczów. To może się zmienić już niebawem.

Ze względu na zakończenie działalności kopalni Olkusz-Pomorzany może dojść do zaniknięcia rzeki Sztoły.

Do tej pory kopalnie Olkusz oraz Olkusz-Pomorzany doprowadzały około 100 m sześciennych wody do koryta rzeki Sztoły na minutę. ZGH Bolesław zakończyła jednak wydobycie w obu kopalniach.

Obecnie trwa proces likwidacji kopalni Olkusz-Pomorzany (nie wydobywa od grudnia 2020 roku) poprzez podsadzenie wyrobisk mieszaniną wody z piaskiem. Proces ma dobiec końca jeszcze w tym roku. Wówczas nastąpi wyłączenie systemu odwadniającego, co sprawi, że do Sztoły nie popłyną już wypompowywane wody.

Od momentu wyłączenia systemu odwadniającego koryto Sztoły będzie zasilane jedynie wodami Baby. Ta z kolei zasilana jest wodami Witeradówki. Ilość wód wpływających do Sztoły będzie zatem znikoma w porównaniu do obecnego stanu, bo to niewielkie rzeczki.

Sztoła posiada także własne źródła. Jednak wody z nich zanikają po przepłynięciu około 300 metrów. Przyczyną tego zjawiska jest prawdopodobnie dawna eksploatacja piasku przez kopalnie Szczakowa. Inną przyczyną zanikania źródeł rzeki może być działalność górnicza prowadzona przez ZGH Bolesław.

Nadal nie końca wiadomo, czy rzeka zniknie na zawsze czy zanik będzie tymczasowy. Jeżeli zanik Sztoły miał by być tymczasowy, to szacuje się jego długość na około 30-50 lat. Może być tak, że później podniesie się poziom wód gruntowych i wszystko wróci do stanu sprzed budowy kopalni.

- Likwidacja Kopalni „Olkusz-Pomorzany” nie doprowadzi do trwałej całkowitej likwidacji rzek: Sztoła, Biała i Baba. Należy jednak liczyć się z tym, że wielkość przepływów w tych rzekach zmniejszy się. Trzeba liczyć się też z tym, że może dojść do czasowego zaniku przepływu w poszczególnych rzekach. Nie dojdzie jednak do ich trwałej, całkowitej likwidacji – mówił Bogusław Ochab, prezes zarządu ZGH Bolesław, w rozmowie z naszemiasto.pl.

Więcej na ten temat CZYTAJ TUTAJ.

Bukowno straci największy walor turystyczny. Rzeka Sztoła zniknie z map?!

Zaniknięcie Sztoły oznacza utratę jednego z głównych walorów turystycznych gminy Bukowno. Meandry rzeki oraz spływ kajakowy organizowany przez MOK Bukowno co roku przyciągają mnóstwo turystów oraz mieszkańców powiatu olkuskiego.

- Jak sobie wyobrażam nasze miasto bez rzeki? Nie wyobrażam sobie. Znika z krajobrazu coś co było z nami przez całe życie. Z ciekawością, a zarazem z przerażeniem czekam na okres letni. Wtedy naprawdę dowiemy się, ile na tym wizerunkowo straciliśmy - mówi Piotr Maćkowski, mieszkaniec Bukowna

- Odchodząc od tematu turystyki skupionej wokół Sztoły, która przyciągała połowę Śląska i Zagłębia, dla wielu z nas młodych, rzeka jak i piaszczyste plaże były miejscem spotkań ze znajomymi. Czasem do białego rana. Blask ognisk i szum rzeki to coś nie do opisania. Od grudnia będzie czegoś brakować. Mam nadzieję, że jeszcze za naszego pokolenia będziemy mogli cieszyć się na jej widok - dodaje mężczyzna.

Bez rzeki nie odbędą się także spływy kajakowe organizowane przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Bukownie. Jak dotąd atrakcja cieszyła się wręcz ogromnym zainteresowaniem zarówno wśród mieszkańców powiatu jak i przyjezdnych. Od czasu do czasu natomiast odbywały się tam grupowe spływy.

Brak Sztoły to także duża strata dla wędkarzy z Bukowna i okolic. Od lat łowią oni ryby zarówno w rzece jak i na zbiorniku wodnym Leśny Dwór.

Ucierpią także przedsiębiorcy, których biznesy są ściśle powiązane ze Sztołą. Takie przykłady można znaleźć choćby w Dąbrowie Górniczej. Przy Białej Przemszy, której jednym z dopływów jest Sztoła, działają elektrownia wodna oraz młyn wodny.

Jest także kwestia problemów z zanieczyszczeniem środowiska. Mariusz Czop z Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie wskazuje że likwidacja kopalni będzie skutkować skażeniem wód podziemnych siarczanami i metalami ciężkimi. Skażenie ma objąć obszar liczący około 450 km kwadratowych.

Zdaniem profesora Czopa strefa skażonych wód podziemnych będzie mieć tendencję do przemieszania się w kierunku zachodnim i południowym. Stanowi to zagrożenie dla wód zlokalizowanych w rejonie Dąbrowy Górniczej, Sławkowa i Jaworzna.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: Bukowno może stracić największy walor turystyczny. Sztoła zniknie z mapy?! Jakie będą konsekwencje braku rzeki? ZDJĘCIA - Gazeta Krakowska

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie