Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Adam Klęczar, król paluszków z Osieka zrobi kurort

Monika Pawłowska
Adam Klęczar, "król paluszków" z Osieka.
Adam Klęczar, "król paluszków" z Osieka. Polskapresse
W młodości zmieniał szkoły średnie, by pogodzić edukację z grą na klawiszach w szkole muzycznej i zespole Fenix. W wieku 14 lat zagrał na pierwszym weselu. Po trzech latach "ugrał" fiata 500 z otwieranym dachem. Ale nie został muzykiem na całe życie. Był górnikiem, handlowcem, a w końcu został producentem paluszków. Po osiemnastu latach ciężkiej pracy jest potentatem w tej branży.

Adam Klęczar - rocznik 1963. Adres zamieszkania i pracy - Osiek. Pierwszy biznes otworzył w centrum wsi pod koniec lat 80. - To była mała gastronomia, po dwóch latach zrobił się z tego sklep ogólnospożywczy - wspomina Klęczar. - Handlowaliśmy wszystkim, czym się dało. Jeździłem do Grecji po cytrusy, a na Węgry po makarony - śmieje się pan Adam.

W 1992 roku gmina nie przedłużyła z nim umowy najmu gruntu, na którym postawił sklep. Razem z żoną i dwiema ekspedientkami zostali bez pracy.
Ale szczęście uśmiechnęło się i tym razem. Z ogłoszenia kupił maszynę do robienia paluszków. - Bardzo wiele zawdzięczam swoim rodzicom - mówi pan Adam. - Dostałem od nich budynek, w którym mogliśmy rozpocząć produkcję.

Pierwsza maszyna to była kupa złomu, za którą pan Adam zapłacił grosze. - Jak się zepsuła tylko raz dziennie, to byłem zdziwiony. Stałem z przodu i ładowałem do niej ciasto, a żona z tyłu odbierała już gotowe paluszki. Dopiero po pewnym czasie wyszło "coś jadalnego". Rok zabrało nam opracowanie receptury - wspomina przemysłowiec.

Na początku pracował z żoną 17 godzin dziennie. Potem trafił się wspólnik i tak w 1994 roku powstał Aksor. Wkrótce potem dorobili się kolejnej maszyny i... rozstali się ze wspólnikiem. Temu rozwodowi paluszki Aksam zawdzięczają swoją nazwę. - AK - czyli Adam Klęczar plus "sam" - wyjaśnia producent paluszków. Mijały lata, przybywało ludzi i maszyn, powstał jeden, a potem drugi zakład i hurtownia w Moskwie. Adam Klęczar zatrudnia obecnie 385 osób, 30 przedstawicieli handlowych, w "stajni" ma ponad 70 samochodów dostawczych. 90 procent produkcji trafia na polski rynek, reszta do Czech, Węgier, Włoch, Niemiec, Belgii, Anglii, Litwy, Estonii, Nigerii, Stanów Zjednoczonych czy Kanady. Firma stała się żyłą złota. - Wiem, ile mógłbym za nią dostać, ale nie jest na sprzedaż - mówi Adam Klęczar. - To jest nasze dziecko, a dzieci się nie sprzedaje.

Ma też dwóch synów. Starszy - Artur, pracuje u taty w marketingu i studiuje zarządzanie. Młodszy - Kamil, ze zdolnościami artystycznymi, które odziedziczył po mamie, otworzył studio tatuażu. - Żonę Beatę poznałem w Lidze Obrony Kraju, gdzie pracowałem - wspomina Klęczar. - Na pierwszą randkę spóźniłem się, ale dała mi drugą szansę. Niestety - i na tę stawiłem się spóźniony. Na szczęście wiedziałem, gdzie mieszka - dodaje szczęśliwy od 1986 roku małżonek. Jak zapewnia pan Adam żonę ma skromną. - Nie nosi futer, brylantów. Żyjemy normalnie. Wiadomo, wiele lat oszczędzaliśmy, a teraz już nie musimy liczyć od pierwszego do pierwszego - podkreśla.

"Król paluszków" nie mieszka za wysokim murem otoczony ochroniarzami. Zainstalowany monitoring ma chronić najważniejszą dla niego rodzinę. Jeździ mercedesem ML, z silnikiem 3.0. Adam Klęczar sponsoruje lokalny sport amatorski, a także oświęcimską pierwszoligową drużynę hokeja na lodzie. Wcześniej kilka razy wybrał się na mecz. I wciągnęło go...

Teraz jest zagorzałym kibicem tej drużyny i jej właścicielem. Klęczar jest przywiązany do swej rodzinnej wsi. Jak mówi, chce tu inwestować.
- W planach mam budowę hotelu z basenem w Osieku - zdradza nam przedsiębiorca. - Będzie tu kręgielnia, nocny klub, restauracja oraz amfiteatr. Z budową ruszamy w przyszłym roku - dodaje z dumą. Adam Klęczar ma kilka zasad, którymi kieruje się w życiu.

- Nie wolno robić krzywdy innym, iść po trupach przez życie. Trzeba być człowiekiem uczciwym i nie palić za sobą mostów, mieć trochę szczęścia, a czasem mu pomóc, gdy trzeba. Sukces sam przyjdzie - mówi Adam Klęczar.
============04 autor(18078337)============

============Normalny(18078327)============
385
============41 RamkaTekstPogr(18078326)============
tyle osób zatrudnia obecnie Aksam, czyli firma Adama Klęczara
============11 (pp) Zdjęcie Autor(18078335)============
Fot. adam klęczar
============06 (pp) Zdjęcie Podpis(18078330)============
Hale produkcyjne w Osieku i Malcu zajmują powierzchnię blisko dziewięciu tys. metrów kwadratowych
============01 Tytul 19 L(18078332)============
M
============ramka belka orange(18132676)============
Robert
Kwaczała
============ramka belka orange(18132673)============
Sławomir
Noga
============lead(18078333)============
b Ze Zbigniewem Ćwiąkalskim, byłym ministrem sprawiedliwości, rozmawia Autor Autor
============05 body_tekst_poynter_cond_L(18132677)============
Kto w Osieku nie wie, kim jest Adam Klęczar? Chyba nie ma takiej osoby we wsi. Jedni być może tylko słyszeli o nim, wiedzą, który to jest, a inni znają go osobiście. Ja znam go od paru ładnych lat, jesteśmy sąsiadami.
Nie mogę powiedzieć złego słowa na jego temat. Adam Klęczar jest w porządku, wszystko co ma, zawdzięcza pracy własnych rąk. Dorobił się dużego przedsiębiorstwa, a jego paluszki są znane nie tylko w Osieku, ale nawet poza granicami kraju.
Moim zdaniem, nie "odbiła mu palma", a przecież mogłaby. Mało jest takich przykładów? Niektórzy jak się dorobili majątku i dobrze im się powodzi, to na wszystkich patrzą z góry. Ale nie Adam. Życzę mu wszystkiego dobrego i trzymam kciuki. Oby tak dalej.
(mon)
============05 body_tekst_poynter_cond_L(18132674)============
Bardzo szanuję Adama Klęczara. To dla mnie człowiek sukcesu. Można z niego brać przykład. Jak widać, mieszkaniec niewielkiej wsi też może do czegoś dojść w życiu. Wydaje mi się, że tu nikt nie zazdrości mu niczego. Wszyscy mu kibicują i szanują go.
Moim zdaniem gość jest w porządku. Zatrudnia wiele osób. Przede wszystkim kobiety i to jest ważne, bo niektórym, zwłaszcza tym, które mają więcej lat, trudno znaleźć pracę.
Nie odmawia pomocy tym, którzy jej potrzebują, Sponsoruje też drużyny sportowe w Osieku, a nawet drużynę hokejową z Oświęcimia. Widać z tego, że potrafi się dzielić z innymi. A wcale nie musiałby tego robić.
(mon)
============05 odpowiedz(18078334)============
Kiedy nowa ustawa miałaby szansę ?
Tu powstaje pytanie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto