Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

82. rocznica zbrodni katyńskiej w Olkuszu. Władze miasta zapaliły symboliczny znicz pod Pietą Katyńską [ZDJĘCIA]

OPRAC.:
Paweł Mocny
Paweł Mocny
Pieta Katyńska na olkuskim Starym Cmentarzu
Pieta Katyńska na olkuskim Starym Cmentarzu UM Olkusz
13 kwietnia obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Z tej okazji, pod pomnikiem Pieta Katyńska na olkuskim Starym Cmentarzu, władze miasta zapaliły symboliczny znicz.

82. rocznica zbrodni katyńskiej w Olkuszu

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej to święto państwowe obchodzone co roku 13 kwietnia. Zostało ono uchwalone w 2007 roku przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Z tej okazji, pod pomnikiem Pieta Katyńska postawiono symboliczny znicz.

Dzień Pamięci obchodzony jest w rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943 roku informacji o odkryciu w ZSRR masowych grobów oficerów Wojska Polskiego. Pamięć o tych tragicznych dla Polski i Polaków wydarzeniach, związanych z zamordowaniem przez służby NKWD tysięcy polskich oficerów, symbolizuje pomnik Pieta Katyńska na olkuskim Starym Cmentarzu.

Pomnik został ufundowany przez olkuskiego społecznika Mieczysława Karwińskiego. Uroczyste odsłonięcie pomnika odbyło się 17 września 2015 roku, w 76. rocznicę wkroczenia wojsk radzieckich na wschodnie tereny Polski, czego konsekwencją było aresztowanie i zamordowanie w bestialski sposób tysięcy polskich żołnierzy szukających schronienia przed postępującą od zachodu ekspansją wojsk niemieckich. Uroczystego przecięcia wstęgi na pomniku dokonali: Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak, fundator Piety Katyńskiej Mieczysław Karwiński oraz Burmistrz Roman Piaśnik.

- Jestem ogromnie wdzięczny Panu Mieczysławowi Karwińskiemu, który jest fundatorem pomnika. Pomnika, który w bardzo przejrzysty, czytelny sposób odwołuje się do wartości chrześcijańskiej: Pieta-Matka Boska opłakująca śmierć swego syna Jezusa i nasza Pieta – Katyńska wyobrażająca matkę opłakującą polskiego żołnierza, że skrępowanymi na plecach rękami, upadającego, z przestrzeloną głową, kulą zdradziecko wystrzeloną od tyłu. – mówił wtedy w okolicznościowym przemówieniu Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik.

Ofiarami zbrodni katyńskiej było kilkudziesięciu mieszkańców powiatu olkuskiego, w tym piętnastu mieszkańców Olkusza i okolic. W 70. rocznicę zbrodni uczniowie posadzili przy olkuskich szkołach dęby pamięci poświęcone ofiarom.

Zostały one poświęcone następującym mieszkańcom Olkusza i okolic, zamordowanym w Katyniu, Charkowie i Miednoje: por. Lech Piwowar, post. Tadeusz Benda, przod. Franciszek Arciszewski, post. Jan Curyło, por. Henryk Duda, post. Franciszek Dudek, por. Eugeniusz Giedroyć, por. Lucjan Kubik, ppor. Henryk Bruno Kuminek, płk Gerard Armiński, por. Marian Perek, ppor. Tadeusz Perek, post. Józef Domański, Aleksander Władysław Piekarski, strażnik Edward Pietrzyk.

FLESZ - Sytuacja w branży transportowej

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na olkusz.naszemiasto.pl Nasze Miasto