Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

78. rocznica likwidacji olkuskiego getta inna niż wszystkie

Jerzy Zaborski
Jerzy Zaborski
Mija 78 rocznica likwidacji olkuskiego getta. W tym roku, z racji pandemii koronawirusa, nie będzie uroczystości upamiętniających zagładę olkuskich Żydów.

W zamian przygotowano wystawę plenerową „Olkuscy Żydzi”. Do końca czerwca będzie można ją oglądać na olkuskim rynku.

- Z okazji rocznicy likwidacji getta, które rozpoczęło się 9 czerwca 1942 roku, planowaliśmy organizację warsztatów dla młodzieży, spaceru historycznego i koncertu. Musieliśmy jednak zweryfikować te plany. Na rynku przygotowaliśmy wystawę planszową, aby każdy indywidualnie mógł zapoznać się z historią olkuskiej diaspory żydowskiej i choćby w ten sposób kultywować pamięć o zagładzie żydowskich mieszkańców naszego miasta. Zachęcam także do zapoznania się z licznymi publikacjami elektronicznymi, które przybliżają tragiczną historię olkuskich Żydów - mówi burmistrz Roman Piaśnik.

Na olkuskim rynku, do końca czerwca można oglądać plenerową wystawę „Olkuscy Żydzi” pokazującą historię olkuskiej diaspory żydowskiej. Na wystawie zaprezentowano ponad 180 archiwalnych fotografii, pochodzących głównie ze zbiorów olkuskiego Muzeum Regionalnego PTTK, a także Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz zbiorów prywatnych. Wystawa została przygotowana w 2017 roku przez Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Olkuszu.

Wystawę w wersji elektronicznej można pobrać TUTAJ

Przypomnijmy, że ostateczna likwidacja olkuskiego getta rozpoczęła się 9 czerwca 1942 roku. Wtedy teren getta otoczyły jednostki niemieckie. Następnego dnia Niemcy wypędzali ludzi z domów i gromadzili ich na placu przed gimnazjum. Zgromadzono tam około 3400 osób. Kolejnego dnia odbyła się selekcja, po której około 200 osób wywieziono do obozów pracy. Pozostałych zaprowadzono do budynku Kasy Chorych (obecnie gmach Starostwa Powiatowego), gdzie spędzili ostatnie dni w swoim mieście.

Stamtąd - w dwóch turach - 13 i 15 czerwca zostali zaprowadzeni ulicami miasta na olkuski dworzec kolejowy, z którego wyjechali w swą ostatnią drogę do obozu koncentracyjnego w Birkenau. Tam zostali zabici w komorach gazowych. W 2017 roku na budynku Starostwa została odsłonięta tablica upamiętniająca zamordowanych olkuskich Żydów.

Od 2006 roku, 13 czerwca, w rocznicę największego transport Żydów do obozu w Birkenau, odbywa się w Olkuszu Marsz Pamięci. Jego uczestnicy idą ulicami miasta ostatnią drogą olkuskich Żydów spod budynku Starostwa, w którym zgromadzono ludność żydowską przed wywiezieniem, na dworzec kolejowy.

Warto przypomnieć, że w minionych latach, w ramach wydarzeń towarzyszących obchodom odbywały się warsztaty edukacyjne zatytułowane „Żyli wśród nas”, w których brali udział uczniowie olkuskich szkół. Na rynku Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu organizował koncerty muzyki klezmerskiej, a podczas wycieczek organizowanych w ramach akcji „Olkuskie Spacery Historyczne” mieszkańcy i turyści mieli okazję poznać historię olkuskiej diaspory żydowskiej i zobaczyć miejsca związane z historią olkuskich Żydów. Niestety w tym roku, z racji na obowiązujący stan epidemii, te działania nie są możliwe.

Warto zapoznać się z publikacjami i filmami związanymi z tematyką. W 2017 roku, z okazji 75. rocznicy zagłady olkuskich Żydów, została opracowana ulotka przybliżająca historię olkuskiej diaspory żydowskiej.

Ulotkę w wersji elektronicznej można pobrać TUTAJ

Zachęcamy także do zobaczenia przejmującego filmu „Kandel's Hora Pamięci olkuskich Żydów”. Film ten jest niemą opowieścią o zagładzie ponad 3 tysięcy olkuskich Żydów - ofiar hitlerowskiego terroru. Historie nazistowskich zbrodni ilustrują zdjęcia z archiwum Muzeum KL Auschwitz - Birkenau, Muzeum Regionalnego PTTK w Olkuszu oraz ze zbiorów prywatnych. Muzyczne tło filmu stanowi utwór pt.: "Hora", wykonywany przez zespół Trio Brillante. Film został zrealizowany w 2008 roku przez Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną.

Link do filmu - TUTAJ

Warto również przeczytać bardzo ciekawy artykuł „Zagłada olkuskich Żydów” autorstwa Krzysztofa Kocjana, jaki ukazał się w 6 numerze czasopisma „Ilcusiana” wydawanego przez Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Olkuszu. W artykule prezentowane są nieznane wcześniej dokumenty.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na olkusz.naszemiasto.pl Nasze Miasto