Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

70. rocznica deportacji do Auschwitz Żydów z Węgier.

bok
Archiwum
Obchody rocznicy deportacji do Auschwitz Żydów z Węgier. Oznacza to, że bezpośrednio po przyjeździe do Auschwitz w komorach gazowych życie straciło 325 – 330 tys. osób, czyli ponad 75 procent wszystkich deportowanych.

Historię transportów Żydów deportowanych z Węgier do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz 70 lat temu, latem 1944 r., będzie można śledzić na stronie Miejsca Pamięci Auschwitz na Facebooku, a także w innych serwisach społecznościowych, na których obecne jest Muzeum.
- Przypominać będziemy przede wszystkim podstawowe informacje dotyczące poszczególnych transportów. Sięgać będziemy również po krótkie fragmenty relacji ocalałych, świadków tamtych wydarzeń, a także historyczne zdjęcia, czy dokumenty, dzięki czemu fakty i liczby osadzone będą w kontekście bardzo dramatycznych ludzkich doświadczeń, emocji i przeży_ć - powiedział Paweł Sawicki z Biura Prasowego, który koordynuje aktywność Muzeum w serwisach społecznościowych. - Zapraszamy wszystkich, aby współtworzyli ten szczególny projekt razem z nami na Facebooku, chociażby komentując, czy udostępniając nasze wpisy i pomagając nam w dotarciu do jak największej liczny osób. Informacje będą pojawiać się regularnie od końca kwietnia aż do połowy lipca. Chcemy, aby była to pamięć wspólnotowa i pamięć żyjąca - dodał Paweł Sawicki.
— Wydarzenia z lata 1944 r. mają dla nas znaczenie nie tylko z perspektywy historycznej, ale i emocjonalnej. Wśród ponad 430 tysięcy deportowanych był m.in. 9-letni chłopiec, którego spojrzenie uchwycone na rampie w Birkenau jest dziś symbolem Miejsca Pamięci — dodał dyrektor Cywiński.
Oprócz tego na początku czerwca na stronie www.auschwitz.org opublikowana zostanie otwarta internetowa lekcja autorstwa dr. Piotra Setkiewicza, kierownika Centrum Badań Muzeum, poświęcona eksterminacji Żydów z Węgier w obozie Auschwitz, ale także przybliżająca znacznie szerzej historię społeczności żydowskiej tego kraju zarówno przed II wojną światową, jak i w okresie poprzedzającym deportacje.
Pierwsze transporty węgierskich Żydów skierowano Auschwitz 28 i 29 kwietnia 1944 r. z obozu Kistarca k. Budapesztu i z miasta Topolya w Wojwodinie. Przybyły one na tzw. Altejudenrampe w dniu 2 maja. Po selekcji zarejestrowano w obozie 486 mężczyzn i 616 kobiet. Pozostałych, 2698 osób, zamordowano w komorach gazowych.
— Władze obozowe przekonały się jednak wówczas, że Auschwitz nie jest gotowy na  przyjęcie planowanej ogromnej liczby deportowanych. Postanowiono wówczas o wstrzymaniu transportów do czasu dokończenia budowy rampy kolejowej wewnątrz obozu Birkenau oraz usunięcia innych „technicznych” trudności. Wówczas zdecydowano m.in. o ponownym uruchomieniu prowizorycznej komory gazowej, tzw. białego domku, czy też wykopaniu dołów do spalania zwłok — wyjaśnia dr Piotr Setkiewicz.
Główna faza deportacji Żydów z Węgier rozpoczęła się 14 maja i trwała do 9 lipca 1944 r. W tym okresie do Auschwitz przyjechały 142 pociągi, którymi łącznie deportowano ok. 420 tysięcy osób.
— Kiedy dodamy do tej liczby transporty z kwietnia oraz kilka mniejszych z końca lata i jesieni 1944, to wówczas łączna liczba deportowanych z Węgier wyniesie ok. 430 tysięcy.  Z dokumentów z magazynu odzieżowego w Birkenau wiadomo, że w wyniku selekcji transportów Żydów z Węgier esesmani skierowali do obozu 52 tys. mężczyzn i — tu już tylko przypuszczalnie – podobną liczbę kobiet. Oznacza to, że bezpośrednio po przyjeździe do Auschwitz w komorach gazowych życie straciło 325 – 330 tys. osób, czyli ponad 75 procent wszystkich deportowanych — podkreślił Setkiewicz.
Dzięki mediom społecznościowym Muzeum Auschwitz każdego dnia dociera do ponad stu tysięcy ludzi ze wszystkich kontynentów. Od kilku lat istnieje oficjalna strona Miejsca Pamięci na Facebooku, którą obserwuje ponad 108 tysięcy osób, ale Muzeum obecne jest także na Twitterze , Instagramie, czy w serwisie Pinterest.
Zdaniem dyrektora Muzeum Auschwitz, dr. Piotra M.A. Cywińskiego, taka forma upamiętniania dobrze pokazuje potencjał edukacyjny umiejętnego wykorzystania serwisów społecznościowych. - _Misja pamięci nie kończy się wraz z drutami obozu. Chcemy docierać do każdego, bez względu na to, gdzie aktualnie przebywa, aby umożliwiać przeżycie najbliższych tygodni w rytmie pamięci nad najciemniejszym okresem historii Auschwitz-Birkenau
- powiedział Piotr Cywiński.  
70. rocznica deportacji do Auschwitz Żydów z Węgier to jedna z kilku ważnych tegorocznych okrągłych rocznic. Oprócz tego w 2014 r. obchodzimy również m.in. 70. rocznicę likwidacji tzw. Zigeunerlager w Birkenau, 70. rocznicę deportacji do Auschwitz blisko 13 tysięcy Polaków aresztowanych w trakcie Powstania Warszawskiego, 70. rocznicę zagłady w Auschwitz Żydów z likwidowanego łódzkiego getta, jak również 70. rocznicę buntu więźniów z Sonderkommando w Auschwitz. Natomiast 27 stycznia 2015 r. minie 70 lat od wyzwolenia obozu Auschwitz.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto