Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Klucze, Wolbrom: szacują straty po trąbie powietrznej

Katarzyna Ponikowska
Mieszkańcy naprawiają zniszczone dachy
Mieszkańcy naprawiają zniszczone dachy Katarzyna Ponikowska
Trwa szacowanie strat po trąbie powietrznej, która przeszła przez powiat olkuski w nocy z poniedziałku na wtorek. Nadal w gotowości są strażacy, którzy ciągle usuwają skutki nawałnicy i gminne sztaby kryzysowe, do których mogą się zwracać poszkodowani mieszkańcy.

Trąba powietrzna w powiecie olkuskim [ZDJĘCIA]

- Finansowo trudno na razie określić, jakie są szkody, bo nadal trwa ich szacowanie - podkreśla Waldemar Kolanko ze sztabu zarządzania kryzysowego w Wolbromiu. Podobnie jest w gminie Klucze. - Co chwilę ktoś przychodzi i zgłasza kolejne szkody - dodaje Andrzej Janik z Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Jeśli chodzi o gminę Klucze uszkodzeniu uległo 50 domów, z czego 4 zostały praktycznie bez dachu. Zniszczone zostały też 4 budynki gospodarskie i 40 garaży, głownie blaszaków mieszczących się przy ul. Rudnickiej tuż obok stadionu. Tylko we wtorek strażacy wycięli w Kluczach ok. 1000 drzew. - Nadal pełno jest kikutów, które czekają na swoją kolej - zauważa Janik. Z kolei w gminie Wolbrom nawałnica uszkodziła 57 domów (ok. 14 ma zerwane dachy) i 85 budynków gospodarczych. Straty są również w infrastrukturze drogowej. Na razie nie wiadomo jednak jakie. - W pierwszej kolejności zajęliśmy się budynkami mieszkalnymi. Teraz fachowcy weryfikują stan dróg - wyjaśnia Waldemar Kolanko.

Mieszkańcy mają pełne ręce roboty. Najpierw było porządkowanie i zabezpieczanie, teraz przyszedł czas na naprawy. Nadal poszukują dekarzy, bo jak się okazuje jest ich w okolicy zbyt mało.
- Jest mnóstwo pracy. Trzeba wstawić nowe szyby, naprawić dach - nie ukrywa Daria Śliwka z Kluczy.
Urzędnicy obiecują pomoc. Zarówno Wolbrom jak i Klucze wystąpiły do wojewody małopolskiego z prośbą o przyznanie pieniędzy na ten cel. Starają się też działać we własnym zakresie. - Rozmawiamy ze sponsorami, którzy mogliby przekazać mieszkańcom niezbędne materiały budowlane. Kilka firm już się zgłosiło - mówi Janik.

Jeszcze gorzej sytuacja wygląda we wsiach Kąpiele Wielkie, Załęże, Domaniewice czy Dłużec. - Ludzie są załamani. Grad wielkości grochu poniszczył niezebrane z pól zboże. Na niektórych gospodarstwach całkowicie zerwało dachy, razem z blachą i krokwiami. Garaże i budynki gospodarcze są poniszczone. W jednym miejscu rozleciała się stodoła - wylicza Zofia Duch, sołtys Kąpieli Wielkich. - Jeśli ludzie są ubezpieczeni, dostaną pieniądze na naprawy. Ale jeśli nie... Strach myśleć - dodaje pani sołtys. - Najbardziej ucierpiała u nas kobieta, która mieszka samotnie z dwójką dzieci. Sama sobie nie poradzi. Myślimy nad jakąś zbiórką dla niej. Mam zamiar zwrócić się z tym do księdza - podkreśla Zofia Duch.

Dziś o godz. 17 w Domu Kultury "Papiernik" w Kluczach odbędzie się spotkanie wójta z osobami poszkodowanymi w nawałnicy. Tematem spotkania będzie m. in. omówienie formy i procedur udzielenia pomocy dla osób poszkodowanych.

Zbiórkę pieniędzy na rzecz poszkodowanych przez ostatnie nawałnice mieszkańców zarządził bp diecezji sosnowieckiej Grzegorz Kaszak. Odbędzie się ona 12 sierpnia we wszystkich kościołach diecezji sosnowieckiej.

Non stop działają zespoły zarządzania kryzysowego: w Kluczach (600 326 408, 32 642 85 08 w. 60) i Wolbromiu (32 644 23 04 w. 302 lub 321, 662 298 300).

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olkusz.naszemiasto.pl Nasze Miasto