MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Cmentarz żydowski w Olkuszu. Poprzewracane, potrzaskane, połamane macewy to dzisiejszy obraz kirkutu przy ul. Jana Kantego [ZDJĘCIA]

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Na nowym cmentarzu żydowskim przy Kantego w Olkuszu wiele macew jest poprzewracanych i połamanych
Na nowym cmentarzu żydowskim przy Kantego w Olkuszu wiele macew jest poprzewracanych i połamanych Tadeusz Żurek
Nowy cmentarz żydowski w Olkuszu znajdujący się nieopodal zbiegu ulic Jana Kantego i Ołowianej powstał na przełomie XIX i XX wieku. Według różnych źródeł ocalało tutaj ok. 200 macew. Niestety, wiele jest powywracanych i połamanych. Widać, że dawno nikt nie porządkował terenu tego kirkutu.

W latach powojennych cmentarz stopniowo niszczał. Wiele nagrobków zostało zniszczonych, użytych jako budulec lub wykorzystanych w inny sposób. Cmentarz jest częściowo ogrodzony, częściowo ograniczony ruinami, najprawdopodobniej pozostałościami po domu przedpogrzebowym.

Renowacja kirkutu przy ul. Kantego w Olkuszu

- Kilkanaście lat temu sporządzona została dokumentacja tego cmentarza. Ustaliliśmy wówczas, że znajdowało się tutaj 198 macew

- mówi Dariusz Rozmus, który opisał m.in. historię tej nekropolii.

Przypomina, że w minionych latach próbowano uporządkować ten cmentarz. Najpierw w 2010 roku podjęto tutaj prace renowacyjne przy udziale więźniów z Zakładu Karnego w Trzebini. Już wtedy było jasne, że przywrócenie nekropolii jej pierwotnego stanu będzie rzeczą niemożliwą. Udało się jednak uporządkować teren. Nie na długo.

Podobne prace przeprowadzono tutaj kilka lat temu, ale dzisiaj kirkut znów wygląda na zaniedbany. Na ziemi leżą poprzewracane i połamane macewy, część ogrodzenia jest zdewastowana, widać także walające się śmieci.

Włodzimierz Kac, przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Katowicach zaznacza, że ten olkuski kirkut nie jest w jej władaniu. Jak zwraca uwagę, w takich jak ten przypadkach potrzebne są sprecyzowane przepisy. Jego zdaniem trudno oczekiwać od samorządów, że wezmą tylko na siebie utrzymanie takich nekropolii bez wsparcia państwa. - Ciągle zapomina się, że jest to przecież wspólne dziedzictwo - podkreśla Włodzimierz Kac.

FLESZ: Oddając krew ratujesz życie

Pobierz

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na olkusz.naszemiasto.pl Nasze Miasto