Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Skandynawii jak w domu

Materiał Partnera Zewnętrznego
Ascetyczny, zachowawczy styl skandynawski od kilku sezonów święci triumfy na naszym rynku wnętrzarskim. Prawie wszystkie pracownie projektowe mają w swojej ofercie projekty inspirowane właśnie północnym minimalizmem. O to, czym styl skandynawski się charakteryzuje i jak wprowadzić go do naszych mieszkań zapytaliśmy architekta z Krakowa.

„Prekursorem stylu skandynawskiego był Szwed – Carl Larrson. Do pracowni projektowej miał on jednak daleko – Larrson był malarzem, ale jego twórczość stanowi główna inspirację skandynawskich mistrzów design. Do swoich obrazów wprowadził on bowiem zróżnicowaną jasną kolorystykę, która stanowiła przeciwwagę dla zimnego, jednolitego krajobrazu za oknem. Szwedzi doszli do wniosku, że panującą za oknami szaruga nie może przedostawać się do wnętrz. Zaczęli więc malować ściany prawię wyłącznie na biało” – tłumaczy projektantka z pracowni projektowej w Krakowie Dorota Kijas-Dokupil

Kijas-Dokupil tłumaczy, że to właśnie dominacja białego jest wyznacznikiem stylu skandynawskiego. „Czasem kolor ten będzie odrobinę przełamany – kroplą szarości czy ecru. Generalnie jednak jeśli chodzi o ściany i podłogi, rzadko odchodzimy od bieli. Celem zastosowania tego stylu jest z reguły optyczne powiększenie przestrzeni. Dlatego przepływ światła nie powinien być hamowany zasłonami czy firankami” - przekonuje.

Jak twierdzi ekspert, większość pracowni projektowych w Krakowie pod szyldem „styl skandynawski” proponuje miks rozwiązań, które reszta świata przyjęła uważać za jego wyznaczniki. Warto jednak pamiętać, że Skandynawia to kilka państw i w każdym z nich podchodzi się do designu bardzo poważnie. Inne rozwiązania znajdziemy więc w domach duńskich a inne w szwedzkich.

Styl duński jest subtelny i romantyczny. Dominują w nim zaokrąglenia i ciekawe, przykuwające oko detale. Wszystkie sprzęty, poza tym że są funkcjonalne, przyjmują wyszukane formy. Na tle białych ścianach i podłóg wyróżniają się akcenty niebieskie, żółte lub wrzosowe. O stylu fińskim z kolei nie można powiedzieć nic podobnego – tam królują kąty i załamania. Równie kolorystyka jest bardziej radykalna – biały kontrastuje z czarnym, grafitowym i czekoladowym.

Najbardziej ascetyczni w swoich założeniach są jednak Szwedzi. W ich domach króluje jasne drewno i wszędobylska biel. Próżno tam szukać kontrastowych odcieni czy dekoracji. Celem nadrzędnym jest uzyskanie jak największej ilości światła oraz wdrożenie jak największej liczby ekologicznych rozwiązań.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto