Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Olkusz: brak funduszy promocję podziemnego miasta

Małgorzata Gleń
Mury ratusza zostaną odsłonięte w całości. Na razie nie wiadomo jak zostaną wyeksponowane
Mury ratusza zostaną odsłonięte w całości. Na razie nie wiadomo jak zostaną wyeksponowane Małgorzata Gleń
W poniedziałek w kamienicy Myszkowskich przy Rynku w Olkuszu miała miejsce debata historyków, archeologów, urzędników i władz Olkusza. Rozmowy dotyczyły rewitalizacji miasta.

Zaproszeni goście poruszyli dwa główne problemy nurtujące mieszkańców. Co dalej z planami przykrycia Rynku żelbetową płytą i czy nie zablokuje ona remontu podziemnych piwniczek. Zgodzono się w jednym. Przyszłością Srebrnego Miasta jest turystyka. Bez inwestycji w zabytki i szukania nowych atrakcji turysta do Olkusza nie przyjedzie.

Olkuscy historycy i archeolodzy zauważają, że przy okazji rewitalizacji centrum od razu powinno się zadbać o podziemne zabytki. Pod Rynkiem w Olkuszu znajdują się niespotykane na skalę światową nadproża i zejście do dawnej kopalni.

Kilkaset lat temu kamieniczki przy Rynku w Olkuszu na poziomach parterów (dzisiaj znajdują się one pod ziemią) miały murowane ganeczki - arkadowe wejścia do kamienic. Dodatkowo pod samym sercem Olkusza była kopalnia ołowiu.

- Zabytki, które my mamy pod ziemią, są niepowtarzalne. To byłaby największa atrakcja Olkusza - przekonuje Maciej Beniamin Bujas, organizator wczorajszego spotkania. W ramach rewitalizacji płyty Rynku zaplanowane jest wylanie żelbetowej płyty, która zabezpieczyłaby ciągi komunikacyjne. W Olkuszu zdarzyło się już, że płyta Rynku zapadała się razem z samochodami i ludźmi. Zainteresowani inwestowaniem w podziemne nadproża obawiają się, że taka płyta zniweczy możliwość remontowania podziemnych budowli.

- Szukamy sposobów na zabezpieczenie płyty Rynku i jednocześnie nie chcemy blokować prac na przyszłość - mówił wiceburmistrz Olkusza Marcin Pietraszewski. Płyta ma być dopasowana do każdej z kamieniczek, z możliwością późniejszej ingerencji w nadproża pod nią.

Historykom i władzom miasta marzy się stworzenie pod Olkuszem podziemnej trasy turystycznej. Nie da się jej stworzyć od razu. To po prostu byłaby kosztowna i długotrwała inwestycja. Potrzebni byliby inwestorzy gotowi wyłożyć natychmiast całkiem spore pieniądze. Problemem jest też nieuregulowany stan prawny nadproży. Nie wiadomo, czy należą one do miasta, czy też do właścicieli kamienic, a w konsekwencji kto o nie powinien zadbać.

Nie ma jeszcze decyzji, co będzie z odkrywanym ratuszem. Na razie wiadomo, że piwnice zostaną odkryte w całości. - Projekt w tej części jest otwarty - wyjaśnia wiceburmistrz Pietraszewski. Początkowo zakładano, że badania archeologiczne obejmą 140 metrów kwadratowych. Teraz jest to już 400.

Jedno jest pewne. Przyszłością Olkusza jest turystyka. - Musimy robić wszystko, by goście mieli do nas po co przyjeżdżać - twierdzi burmistrz Rzepka. Obiecuje, że zrobi wszystko, aby piwnice zostały należycie zabezpieczone.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olkusz.naszemiasto.pl Nasze Miasto