Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Małopolska zachodnia. Rośnie liczba 100-latków w naszym regionie. Jest ich już u nas 23

SB
Maria Budka
Maria Budka Sławomir Bromboszcz
Oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Chrzanowie, pod który podlegają inspektoraty w Olkuszu, Oświęcimiu, Wadowicach i Suchej Beskidzkiej wypłaca świadczenia honorowe 23 osobom, które skończyły 100 lat. Z każdym rokiem jest ich więcej.

W sumie małopolskie oddziały ZUS obecnie wypłacają takie świadczenie 180 osobom. Najstarsze są trzy kobiety, które mają po 108 lat. Jedna z nich, Maria Budka, mieszka w Źródłach, w gminie Alwernia. To zarazem 19 najstarsza osoba w Polsce. Najstarszy mężczyzna w Małopolsce ma 107 lat. Jest nim Henryk Kozubski z Wieliczki.

Wysokość świadczenia honorowego równa jest kwocie bazowej używanej do obliczania emerytur i rent. Kwota ta ustalana jest corocznie od 1 marca. Jest to 100 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia pomniejszonego o potrącone od ubezpieczonego składki na ubezpieczenie społeczne w poprzednim roku kalendarzowym. Od marca 2019 r. wynosi 4 tys.3 zł i 88 gr.

- Osobom, które pobierają świadczenie emerytalne lub rentowe z ZUS, świadczenie honorowe przyznawane jest z urzędu, dożywotnio, przez prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, z chwilą ukończenia stu lat - informuje Anna Szaniawska, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie małopolskim.

Takie osoby nie muszą składać w tej sprawie żadnego wniosku. Wniosek jest konieczny w sytuacji, gdy zainteresowana osoba skończyła sto lat i dotychczas nie pobierała żadnego świadczenia z ZUS. Można go złożyć w najbliższej placówce.

Sytuacja w Małopolsce i jej zachodniej części nie jest czymś wyjątkowym. W skali kraju także rośnie liczba 100-latków.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w grudniu 2018 r. wypłacił w kraju 1,9 tys. świadczeń honorowych z tego tytułu. Wśród 100-latków pobierających świadczenie w ZUS zdecydowanie przeważają kobiety, które stanowią 85 proc. Najstarsza, Tekla Juniewicz z Gliwic, skończyła już 112 lat.

Prognozy demograficzne zakładają, że do 2080 r. liczebność całej populacji Polski spadnie z 38,5 mln do 31,3 mln, a przy tym jednocześnie wzrośnie liczba osób w wieku 100 lat i starszych. W 2040 r. będzie ich 20,4 tys., w 2060 r. 66,8 tys., a w 2080 r. już 124,2 tys.

FLESZ - Apostazja po polsku. Czy Kościół czeka odpływ wiernych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na chrzanow.naszemiasto.pl Nasze Miasto