(© fot. Anna Kaczmarz)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Zarząd województwa przyjął uchwałę anstysmogową, która m.in. zakazuje od lipca przyszłego roku palenia mułem węglowych oraz drewnem o dużej wilgotności. Teraz uchwała będzie konsultowana, a Sejmik województwa zajmie się nią w styczniu.

- Zarząd przyjął projekt ustawy antysmogowej, które reguluje spalanie w małych instalacjach w całej Małopolsce, poza Krakowem, który ma swoją uchwałę. Rozpoczynamy konsultacje, które potrwają do 9 stycznia. Czekamy na opinie i uwagi od mieszkańców, samorządów, stowarzyszeń i organizacji pozarządowych – powiedział marszałek Jacek Krupa.

Marszałek zwrócił zwrócił uwagę, że normy powietrza w całej Małopolsce są przekraczane o kilkadziesiąt czy kilkaset procent, czego przykłady mieliśmy w ostatnich dniach. Dlatego uchwała jest potrzebna dla całego województwa.

- Do końca 2022 roku chcemy w Małopolsce wyeliminować piece pozaklasowe, niespełniające żadnych norm – zaznacza Grzegorz Lipiec, członek zarządu województwa.

Projekt uchwały przyjętej przez Zarząd Województwa zakłada, że od 1 lipca przyszłego roku w przydomowych piecach nie będzie można palić mułem węglowym oraz drewnem, którego wilgotność przekracza 20 procent.

Od tego samego okresu w nowo powstających budynkach nie będzie można używać kotłów niespełniających ekologicznych norm unijnych. To tzw. wymagania ekoprojektu. Zgodnie z nimi kocioł – zwłaszcza podczas pracy na niepełnej mocy – nie może emitować więcej niż 40 mg/m³ pyłów. Ekoprojekt ogranicza również emisję toksycznych tlenków azotu. Od 2020 roku kotły, które nie spełniają norm ekoprojektu, nie będą dostępne w sprzedaży na terenie UE.

Teraz projekt uchwały będzie konsultowany do 7 stycznia. Radni wojewódzcy zajmą się nim na pierwszej styczniowej sesji Sejmiku.

WIDEO: Smog w Krakowie

Autorka: Joanna Urbaniec, Gazeta Krakowska

Czytaj także

    Komentarze (1)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    bobo (gość)

    Wspaniała ustawa. Czyli śmieci, plastiki, kości i opony można spalać. Nie wolno jedynie spalać "muł węglowych oraz drewna o dużej wilgotności" heh dobre !